Учени разгадаха най-голямата оптична илюзия в света

Всеки вижда "Жена ми и свекърва ми" по свой си начин

Възприятието на  изображението на картината "Жена ми и свекърва ми", един от най-известните оптични илюзии, зависи от възрастта на човека. До това заключение дойдоха група учени от Университета на Флиндер и Университета на Южна Австралия. Резултатът от тяхната работа е публикуван в списанието "Научни доклади".

Особеността на снимката е, че в едно лице са изобразени две: една млада жена (трябва да се отбележи, че човек вижда само носа й, част от окото,  ухо и шията с огърлица) и възрастна жена (застанала в профил, но се виждат двете очи, гърбав нос, уста и брадичката).

В изследването са участвали 666 души от 22 страни (предимно американци - 393) на възраст от 18 до 68 години (средна възраст - 33 години).

Първоначално участниците в експеримента бяха помолени да прегледат рисунката и попитаха какво видждат там: животно или човек. Ако те са видели човек, те бяха помолени за пола, и само в случай на верния отговор (женски), питали и за вазрастта на тази, която е изобразена.
Резултатите показват, че хората под 30-годишна възраст често са видели една млада жена (при това колкото по-млад бил участникът в експеримента, толкова по-млада възраст давал и на девойката на рисунката). Хората на възраст над 30 години са по-склонни да виждат една възрастна жена.

Изображението "Моята съпруга и свекърва" първо се появи на германска пощенска картичка през 1888 г. През 1915 г. неговата версия е представена от карикатуриста Уилям Ели Хил. През 1930 г., психологът Едвинг Боринг използва рисунката в статията "Нова двусмислена фигура", след което започва да я публикува в учебниците като пример за визуална оптична илюзия.

Превод: БЛИЦ