Учените в ступор! Откриха останки от 15-метрова змия
Влечугото е живяло пред 47 млн. години и е било дълго 15 метра
Учени в Индия откриха вкаменени останки на древна змия на 47 милиона години, която може да е най-голямата известна змия, живяла някога на Земята. Огромното влечуго може да е било дълго 15 м, надминавайки предишния рекордьор Titanoboa с около 2 метра, пише "Труд".
Наскоро идентифицираният вид е наречен Васуки (Vasuki Indicus) на името на митичния цар змия в индуизма, който често се изобразява увит около врата на бог Шива.
Общо 27-те фосилизирани прешлена на змията са открити в лигнитната мина Panandhro в щата Гуджарат. Вкаменелостите датират от преди около 47 милиона години, по време на еоцена (преди 56 милиона до 33,9 милиона години). Авторите смятат, че вкаменелостите са на напълно развит възрастен индивид.
Въз основа на ширината на прешлените екипът изчислява, че V. indicus може да е бил дълъг към 15 м, но отбелязват, че е възможно да има грешка в тяхната оценка. Констатациите им са публикувани в Scientific Reports.
„Васуки принадлежи към изчезнало семейство змии, далечно свързани с питоните и анакондите. Затова, когато използвате съвременни змии, за да определите дължината на тялото, може да има известна несигурност“, казва съавторът на изследването Дебаджит Дата.
V. indicus принадлежи към група змии, известни като Madtsoiidae, които се появяват за първи път през късната креда (преди 100,5 милиона до 66 милиона години) в Южна Америка, Африка, Индия, Австралия и Южна Европа.
Разглеждайки местата, където ребрата са били прикрепили към прешлените, изследователите смятат, че V. indicus е имал широко, цилиндрично тяло и е живял предимно на сушата. Поради големия си размер, изследователите казват, че змията вероятно е била хищник от засада, който е убивал плячката си като се е увивал около нея до задушаване, подобно на съвременните анаконди.
Учените установяват, че V. indicus е процъфтявал в топъл климат със средни температури около 28°C - значително по-топъл от днешния.
„Все още има много неща, които не знаем за Васуки, включително по отношение на неговите мускули и как ги е използвал или какво е ял“, казва Дата.
Сунил Баджпай, съавтор на изследването, казва, че екипът се надява вкаменелостите да бъдат анализирани за съдържание на въглерод и кислород, което може да разкрие повече за диетата на змията.