Учениците се завръщат в потопеното в кръв училище в Белград
Днес е първият учебен ден в Сърбия, а учениците, станали свидетели на масовото убийство, извършено от техен съученик в столично училище през май, днес трябва да се върнат на местопрестъплението. Много са промените, настъпили в белградското ОУ „Владислав Рибникар“ след трагедията, но травмата остава и много от учениците няма да се върнат в същото училище тази учебна година.
На 3 май 2023 г. 13-годишен ученик отива на училище с пистолет и убива на място осем деца и училищен пазач. Той успява да рани една учителка и още шест деца, едно от които почина по-късно. Последва преждевременно приключване на учебната година, организиране на масови протести срещу насилието, мащабна кампания за доброволно предаване на оръжия от цивилни и въвеждане на постоянна полицейска охрана на училищата в Сърбия от днес.
Как училището, превърнало се в местопрестъпление и място на травма за десетки ученици, ще се справи с провалената си репутация и по-важното – ще успее ли да осигури безопасна среда на учениците си?
Много деца бяха преместени от училището ОУ „Владислав Рибникар“ в други столични училища, но много ученици се завръщат на старите си чинове и според някои родители този 1 септември не е по-различен от всеки друг.
„Децата коментират както преди началото на всяка учебна година… Никой не се радва на училището заради книгите и ученето, а заради игрите и приятелите в класа“, казва Мирослав Косиер пред в. „Данас“, чиито деца тази година ще бъдат във втори и в четвърти клас в същото училище.
Не всички родители обаче подхождат толкова спокойно към завръщането към мястото на травмата.
„Не можем да се преструваме, че нищо не е било, след няколко дни да продължим напред и да кажем: добре, някой пострада тук, ще се отърсим, ще се обърнем и ще продължим нататък“, коментира Воин Шалич, чиято дъщеря вече няма да ходи на училище в ОУ „Владислав Рибникар“.
Въпреки всички предприети мерки, поставянето на мемориален паметник и пълния ремонт на пространствата в училището, то остава пазител на лоши спомени и травма.
„Липсата на солидарност е ключовата причина, поради която моето семейство се дистанцира от това училище, а преломната точка беше Съветът на родителите, който се състоя в края на май и който аз напуснах, защото една група родители беше силно разбунтувана към другата, дори към една майка, чието дете загина в този ден“, каза пред регионалната телевизия Ен1 Шалич.
Въпреки че бе обсъждано построяването на ново пространство за обучение на учениците от ОУ „Владислав Рибникар“, в крайна сметка се стигна единствено до ремонт на съществуващата сграда в опит да се заличат травматичните спомени. Сръбските власти въведоха множество мерки за осигуряване на безопасността на учениците и служителите във всички столични училища, но в същото време предприемат стъпки и за запазване на спомена за жертвите жив.
Пред ОУ „Владислав Рибникар“ в Белград бяха засадени 10 дръвчета кедър, символизиращи десетте жертви, а министърът на просветата на Сърбия Славица Джукич Деянович съобщи, че 3 май, денят на трагедията, ще се отбелязва във всички училища като Ден на възпоменание и скръб. Тя посочи, че през тази учебна година фокусът и на учителите, и на родителите ще бъде върху „истинските човешки ценности, уважението, сътрудничеството и солидарността“.
„Със сигурност ще има ученици, които ще се нуждаят от професионална подкрепа, както и от подкрепата на родителите, учителите и приятелите си, за да превъзмогнат психологическата травма, да се освободят от травматичните преживявания“, отбеляза тя пред сръбския сайт „Курир“.
Министерството призова медиите да не снимат учениците, които днес ще празнуват първия си учебен ден в ОУ „Владислав Рибникар“, както и в училищата в градовете Младеновац и Смедерево, чиито ученици също бяха травматизирани от масови убийства.
Специалисти от работна група за подкрепа на психичното здраве и сигурността на младите ще работят от днес в столичното училище. Те ще организират работилници с учителите, на които ще се говори за начините, по които учителите могат да разпознаят сигналите за страдание, стрес и травма при децата. Ще бъде организирано и мероприятие за родителите, които са изправени пред предизвикателствата на връщането в училището. Очаква се, с цел превенция и помощ, тези практики да бъдат достъпни за всички училища съвсем скоро.
Паметта за трагичното събитие и почитта към загиналите деца и възрастни може да влезе в конфликт с опита на децата да преодолеят травмата, според специалисти. Началото на учебната година в същото училище, макар и с чисто нов вид, със сигурност няма да бъде лесно за най-силно засегнатите – приятелите и учителите на загиналите ще бъдат изправени очи в очи със спомена за нещастието. И все пак възможно ли е завръщането на местопрестъплението да бъде шанс за ново начало? Отговорът е единствено въпрос на време.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук