Учудващо... или не? Хората не са най-интелигентните създания на планетата!
През десетилетията и вековете, интелигентността е била притежание на хората, добри в науката, на онези, които участ усърдно и са ползотворни в академичните среди. С напредването на технологията и науката, човешката психология е направила нови пътища за проучвания и открития. Неотдавна беше спукан мехура, според който интелигентността е нещо, свързващо се само с науката и бяха представени нови категории на знанието. Тези, за които се говори най-много са емоционалната интелигентност и състраданието.
В тази статия обръщаме внимание на някои открития и факти, които ни дават храна за размисъл по отношение на интелигентността. Хората се считат за най-интелигентните Божии създания и науката ни е карала да си го мислим. Реалността всъщност е различна и доста усукана по въпроса. Пол Уотсън и от Сий Шепърд описва мислите си в есе по въпроса. В неговото проучване той доказва, че хората не са най-интелигентните, като сравнява мозъците на човек и делфин.
1. Интелигентността е относително понятие
За хората в нашата ера, интелигентността се определя според академичните способности, използването на технологията и коефициента на интелигентност, като всички те могат да се измерят по определена скала. Важно е да споменем, че интелигентността има различни дефиниции и нито една не превъзхожда друга. Например, емоционалната интелигентност и способността да живеем, съобразно околната среда започват да се ценят много повече. Според Хауърд Гарднър съществуват 9 типа интелигентност, но нито един от тях не е по-важен от другите.
2. Избледняващата концепция за социалната еволюция (Дарвинизъм)
Тази идея датира от втората половина на 19-ти век и включва всички данни, теории и експерименти, които показват, че хората не са по-висши създания от животните и растенията. Животните имат много по-големи мозъци и съществуват на земята много преди нас. Те също са подчинени на всички закони на оцеляването, на които и ние, както описва Чарлс Дарвин. Хората вярват в това, че „най-добрите оцеляват“. Пол обяснява как на тази теория не се обръща достатъчно внимание целенасочено и хората се заливат с тонове невярна информация по въпроса.
3. Интелигентността не винаги може да се измери
Хората се гордеят с изобретяването на най-различни джаджи и кодове и наричат това интелигентност. Те разработват проучвания, технология и пр. и наричат това интелигентност. Но интелигентността може да бъде лингвистична, може да бъде интуиция или колко добре се справя човек с живота. Заради това не би трябвало да поставяме интелигентността в рамка и да я измерваме с някакви ограничаващи я скали.