Украинската вицепремиерка: Лидерите от ЕС да се въздържат от критични коментари за Киев
"Силно призовавам европейските лидери и различните служители да подхождат много предпазливо към, да кажем, отправянето на отрицателни послания", заяви тя.
Украинската заместник министър-председателка Олга Стефанишина призова лидерите от Европейския съюз да не отправят "отрицателни послания" за перспективите на Украйна за членство в общността и каза, че не вижда сериозни пречки за започване на официални присъединителни преговори още тази година, пише в. "Файненшъл таймс".
В интервю за изданието Стефанишина заяви, че Киев действа много бързо по политическите реформи. Според нея обаче някои страни не искат да бъдат "притискани да вземат решения", а други свързват процеса с настоящото състояние на разширяването на ЕС към Западните Балкани.
"Силно призовавам европейските лидери и различните служители да подхождат много предпазливо към, да кажем, отправянето на отрицателни послания", заяви тя.
Лидерите от ЕС се въздържат от критични публични коментари за амбициите на Украйна за членство, но някои столици в неофициални разговори критикуват както Киев за това, че очаква процесът да бъде завършен бързо, така и ръководителите на ЕС заради насърчаване на тези надежди, отбелязва вестникът.
Украинският премиер Денис Шмигал казва, че предвижда двегодишен график за присъединяване на страната му към ЕС. Дипломати обаче предупреждават, че говоренето за такъв ускорен процес ще породи фалшиви надежди сред украинците, посочва изданието.
Запитана дали има опасност украинците да се разочароват, ако стане ясно, че страната едва ли може да се присъедини към ЕС до 2026 г., Стефанишина отговори, че процесът прилича на "изяждане на слон", което трябва да се прави на части, а не наведнъж.
"Първата част на слона е започването на присъединителни преговори", каза тя. "Украинският народ ще разбере на всяка крачка от пътя какви са сложностите, но на този етап няма значителни пречки от гледна точка на започване на присъединителни преговори", заяви Стефанишина, която отговаря за въпросите на европейската и евроатлантическата интеграция.
Някои дипломати от ЕС предупреждават, че макар Украйна бързо да извършва реформи в съдебната сфера, ще бъдат необходими години, за да се установи дали има истински напредък в борбата с корупцията, посочва вестникът.
Лидерите от ЕС признаха в изявление след своята среща миналата седмица, че Украйна полага "значителни усилия" във връзка с реформите, но не дадоха колективна оценка какъв напредък е постигнала страната, отбелязва "Файненшъл таймс".
Източник: БТА
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук