Украински бежанци потресени от мизерията и архаичността в Канада

Гражданите на северноамериканската страна пък разкриха колко агресивни и нахални са мигрантите

Украински бежанци, пристигнали в Канада, проговориха пред различни медии колко "изостанала" и "архаична" е ситуацията в приютилата ги северноамериканска страна.

Преместването в "Страната на кленовия лист" се оказа разочарование за много от тях.

Около сто хиляди украинци пристигнаха в Канада по специална програма за разселени лица. Някои прекосиха океана, получавайки безплатни билети от благотворителни фондации. Други бежанци бяха съблазнени от високите помощи от канадското правителство. Но на място те сами трябваше да търсят работа и жилище, което се оказа доста трудно и скъпо. Бежанците разбраха, че животът в Канада е много, много скъп.

Украинката Алина Ивенко споделя, че е "израснала с филми, къде Америка и Канада са показани като проспериращи страни". Стигнала в Канада обаче тя е била поразена колко "изостанала страна" всъщност е това. Момичето отбелязва, че много от канадците дори и в момента използват обществени телефони на открито, а плащането с карти е доста изостанало.

Алина е била изненадана и канадските кафенета, които не са така модерни като украинските. "Само тухлени стени, бар, плот, маси и столове", това е целият им интериор, разочаровано отбелязва тя.

Друго нещо, което е шокирало Алина, е че канадците все още пишат и изпращат хартиени писма. 

Според украинците медицинските услуги в страната са мудни. "Можете да чакате цял месец, за да отидете на лекар. А в спешното дори дете с температури чака 8 часа".

Друга украинска бежанка - Анастасия Муар, пък е изненадана от  бавната банкова система, която по думите й е "заседнала в далечното минало". Жената е изумена "колко голям процент са удръжките върху заплатите" и колко "високи са данъците". Тя недоволства и от "задължителните бакшиши в заведенията, които са около 15-20% от сметката". 

По думите й всички искат бакшиш, дори таксиметрова шофьори и куриери.

Евелина, която е канадски журналист, пък разказва, че канадците работят наистина здраво и на човек му е трудно да намери хубава и добре платена работа бързо, а никой не иска да се бъхти за без пари.

"Има данъци дори върху покупките. Етикетът на продуктът показва цената, но винаги трябва да добавите 13% отгоре - това е данъкът. Украинците може да не дават бакшиш, никой не ги принуждава."

Жилищата в страната са наистина скъпи, а новопристигнал няма шанс да си купи такова, защото никоя банка няма да му отпусне заем. "Трябва да имате висок доход."

"Наемането на апартамент в сутерен струва около 1700 долара месечно. Ако имаш деца обаче, сделката пропада. Забранено е деца да живеят в мазе. Освен това наематели с деца трудно могат да бъдат изгонени, ако не плащат наем. Именно затова трудно ги взимат някъде", разказва журналистката.

Евелина обяснява, че канадците обикновено имат две банкови карти - дебитна карта, свързана с банкова сметка, и кредитна карта.

Евелина споделя, че през последните години има тенденция. Руснаците все повече пътуват не до Канада, а от Канада. Установяват се в Москва, Санкт Петербург, Краснодарския край - това са най-привлекателните дестинации.

Имам много приятели, които напуснаха Канада, след като са живели в нея 10-20 години. Отливът започна през 2014 г. Причините са три. 

Първото е сексуалното възпитание. Това наистина удари хората с традиционни ценности, може да се каже, ужаси ги. И тези, които имат две-три деца, се втурнаха към къщи. Думите й са по повод джендър културата, която е силно застъпена в страната.

Втората причина е военният конфликт в Донбас. Той буквално „преобърна“ рускоезичните общности. Това беше експлозия на патриотизъм.

По думите й в Канада има и много плюсове - безопасна бизнес среда, красива природа, комфортно ежедневие. Хората в страната са много мили и вежливи. 

В момента в Канада има много украински бежанци.

"Те са просто навсякъде. Пътуват с украински знамена, държат се агресивно. В магазин, близо до нас, украинка от нищото започнала да хвърля кисели млека по руснак и им крещяла да се махат в Русия", разказва още Евелина.

Евелина разказва, че разделението между руската и украинската общност е станало още през 2014 г., когато Крим става руски.

„Вече сме минали през много. Нашият рускоезичен вестник беше изхвърлен от украинските магазини. Собствениците със сълзи на очи ми казаха, че някакви бандити идват при тях и изхвърлят руски стоки от рафтовете - елда, семена и други продукти", разказва журналистката.

В същото време Евелина казва, че украинската общност също е разнородна. Тези, които пристигнаха през 90-те години, често бяха за Донбас, старата емиграция за Киев.

"Украинци ни се обаждат плачейки, казвайки ни колко  е трудно да са част от украинската общност тук. Една от жените споделя, че внучетата й са били научени на лагер да тичат из гората с оръжия и да си играят, че убиват московчани. Това е отвратително", споделя Евелина.

Игор също е бежанец и от години е в Канада. Той вече се е устроил в страната и разказва повече за ситуацията с бежанците.

"Не знам защо се интересуват от данъците. Първоначално няма да ги плащат с тези ниски доходи. Освен това е нормално данъците да са високи, като в замяна на тях човек получава безплатна здравна помощ и образование", казва той. 

Игор разказва и за отношенията си със сегашните украински бежанци:

"При мен на работа дойдоха дама. Пълни противоположности. Единият бе на 21 години, роден в Одеса. Той моментално намираше недостатъци на всичко и вечно месеше руснаците в коментарите си. Ядосваше се много. След това отиде да учи някъде. Вторият бе по-възрастен, на около 28 години и бе роден в Житомир. Този човек деликатно се интересуваше от мнението ми за Русия", каза Игор.

"След време ми каза, че е избягал от Украйна, от тази "лудница" веднага, щом е могъл. Разбирах го и аз не бих искал да се бия със своя народ от Приднестровието".

Игор признава, че е прекъснал повече си връзки с фанатично патриотичните украинци.

"Те са пълни с негативизъм. За да говориш с тях е нужно или да ги излъжеш, или да си груб или да използваш откровен фашизъм", казва той.

„Свикнали сме с оплакванията на украинците, те винаги са недоволни от всичко, винаги търсят някаква изгода, пазарят се за всяка стотинка“, казва Алексей, който живее от 17 години в Канада.

"Мой приятел от Канада, който работи в магазин за бижута, наскоро ми разказа за украинка, която си купила бижута на стойност 10 000 долара. След като избрала бижутата, тя изкарала украинския си паспорт, предизвикателно казала, че е бежанка и започнала да иска отстъпка. Продавачът бил шокиран, защото все пак ставало въпрос за покупка на бижута, а не за храна например".

Алексей премахнал много от приятелите си в социалните мрежи и стеснил кръга си от социални контакти след началото на военната операция в Украйна. Причината е, че много хора не разбират, че нацизмът е вредно нещо.

Превод и редакция БЛИЦ

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук