Украински десант в Нормандия: The Times за новия тласък за настъплението на ВСУ
Стремежът на украинската армия към нова вълна от контранастъпление се сравнява с десанта на съюзниците
Руските войски са изградили отбранителни укрепления по учебник, а също така запушват пролуките с резерви. Украйна атакува едновременно в няколко направления, за да изтощи резервите на противника и да направи пробив.
Стремежът на украинската армия към нова вълна от контранастъпление се сравнява с десанта на съюзниците в Нормандия по време на Втората световна война. Това пише британският вестник The Times, цитиран от Фокус.
В района на Запорожие се водят ожесточени боеве, в които участват обучени украински войници на западна техника. Въпреки всички минни полета, артилерийски удари и руска авиация, украинските войски постигат известен успех в района на Орехов. Руските окупационни власти твърдят, че е в настъпление армия, която разполага с около 100 единици техника, включително танкове Леопард, бойни машини на пехотата Брадли и други видове оръжия.
Смята се също, че касетъчните боеприпаси, доставени от Съединените щати, играят успешна роля в унищожаването на руските минни полета и отбранителни позиции. Генерал сър Ричард Барънс, бивш ръководител на британското Обединено командване, каза, че битките при Орехово са "само първият удар". От тях стана ясно, че въоръжените сили на Руската федерация са крехки и разтегнати. Украйна трябва да намери слабости в отбраната на противника.
Украинската контраофанзива е забавена от лошото време, но втора вълна от танкове и бронирани превозни средства може да пробие руските отбранителни линии, казват западни служители. Нови бригади чакат да се включат в битката. Те могат да преодолеят руските сили, които са изтощени и отслабени от месеци битки.
Барънс също оприличи опита на Русия да попречи на украинското настъпление към съюзническия десант в Северна Франция по време на Втората световна война. Успехът на въоръжените сили на Украйна ще зависи от това колко бързо Руската федерация ще успее да прехвърли допълнителни сили на фронта. Руската федерация строи укрепления по всички учебници.
"В дните след Деня D германците бяха твърде бавни, за да докарат танковете си на правилните места, защото бяха твърде далеч. Ако тези танкове се бяха появили този ден, съюзниците никога нямаше да напуснат брега", каза Баронс.
Джак Уотлинг, старши изследовател в Кралския институт за обединени отбранителни служби, каза, че ВСУ атакува от всички посоки едновременно, за да изчерпи руските резерви, с които врагът сега запушва слабите места.
На 27 юли медиите писаха, че Украйна е успяла да пресече едно от минните полета и затова увеличава темпото на контранастъплението.
Също на 27 юли медиите съобщиха, че Украйна разчита на пробив, но все още има много работа.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук