Украински град с дълбоки руски корени: Ето какво прави Одеса толкова важна

Именно там пламва искрата на Руската революция от 1905 година, когато се стига до бунта на екипажа на бойния кораб "Потьомкин"

Наричат Одеса "перлата на Черно море". Разкошният град е създаден през 1794 г. от Екатерина Велика, а обликът му задълго остава руски. Днес той е изключително важен в стратегически план. Какво ще стане, ако бъде превзет?

Наричат града "перлата на Черно море". Но сега украинците се опасяват, че Одеса може да е следващата цел на руските войски, пише Дойче веле. Създаденият от руската императрица Екатерина Велика град е изключително важен - както в символичен, така и в стратегически план. В Одеса се намира най-голямото украинско пристанище, което е жизнено важно за икономиката на цялата страна.

Именно заради своето гигантско пристанище градът е играл по-специална роля още по времето на царска Русия. От онова време в града живеят предимно рускоговорящи хора, а важна роля в историята на града са играли не само руснаци, но и украинци, гърци, турци, румънци и българи. Легендите разказват, че през 19 век жителите на града, сред които и много евреи, са владеели средно по пет езика.
Одеса: украински град с дълбоки руски корени

В Одеса пламва и искрата на Руската революция от 1905 година, когато се стига до бунта на екипажа на бойния кораб "Потьомкин". Последвалото въстание е потушено от царските войски, а близо 2000 жители на Одеса са убити. Събитията от онова време намират отзвук във филма "Броненосецът Потьомкин" на Сергей Айзенщайн от 1925 година. Той е сниман в Одеса, а сцената на масовото клане на Потьомкинското стълбище е сред най-известните в историята на киноизкуството.

Още през 2014 г. - годината на анексията на Крим - руският президент Владимир Путин ясно даде да се разбере, че според него от историческа гледна точка Одеса принадлежи не към Украйна, а към имперска Русия.

Преди руската инвазия в Украйна черноморският град наброяваше 1 милион жители. Не е и известно колко от тях са останали сега в града с оглед на задаващите се атаки на руските войски. Но онези, които още са в Одеса, се въоръжават и барикадират, пълнят чували с пясък и изграждат преграждения за танковете.

Третият по големина украински град след Киев и Харков играе много важна роля за страната. След анексията на Крим през 2014 година Одеса стана главна военна база на украинските военноморски сили. Освен това градът разполага с най-голямото товарно пристанище в Украйна - близо половината от всички стоки за износ и внос преминават именно оттам.

Най-важните експортни стоки на Украйна са пшеницата, желязото, стоманата и някои продукти на химическата индустрия. Всички хуманитарни помощи, включително храни, досега влизаха в страната именно през пристанището на Одеса. Но откакто руската армия напредва по протежението на черноморското крайбрежие на запад, целият внос и износ през одеското пристанище на практика е блокиран.

Одеса е икономическата артерия на Украйна и важен транспортен възел, включително и за преноса на петрол по петролопровода "Сармация", през който Полша и балтийските страни получават петрол от Каспийско море, заобикаляйки Русия.

Ако руските войски превземат Одеса, това ще е изключително тежък удар за Украйна не само в икономическо отношение. Защото градът играе и важна символична роля. Одеса е основана през 1794 година по указ на Екатерина Велика. Само две години по-рано завършва шестата руско-турска война. След нея целият регион е придаден към Русия. Царицата решава да създаде силно военно пристанище, включително и за да подсигури безопасността на цялото северно Черноморие, което няколко века по-рано е присъединено към руската царска империя и получава наименованието "Новорусия".

"До 1917 година Одеса е столица на региона Новорусия", обяснява историкът Гидо Хаусман от Института за изследване на Източна и Югоизточна Европа "Лайбниц" в Регенсбург. "Целият този проект за Новорусия е тясно свързан с Одеса. За човек като Владимир Путин, който твърди, че иска да възвърне старото величие на Русия, това със сигурност е от голямо значение", казва Хаусман и допълва: "Защото  въпросният проект символизира експандиращото царство, символизира една Русия, която се превръща във велика сила и протяга ръка към Черно море и към източното Средиземноморие".

Одеса преживява голям разцвет през 19 век, когато се превръща в космополитен пристанищен град с жители от над 100 нации. Градът е и значимо културно и научно средище със собствен театър, с научни сдружения и с няколко университета. Одеса става и важен център на еврейския живот в царска Русия - в определени периоди от историята на града до 30% от населението му е било еврейско.

Все пак обликът на града задълго остава руски. Чак след Втората световна война Одеса започва да се променя - най-вече в хода на урбанизацията през 1960-те години, пояснява историкът Хаусман. В този период редица украинци от околните села се заселват в Одеса. "Поради тази причина и до днес в града има многочислено украинско население", добавя той.

През 2001 година близо 65% от жителите на Одеса са заявили, че руският е техен майчин език, а близо 90% от хората там говорят този език в ежедневието си. И все пак по време на проевропейските протести в Украйна през 2014 година по улиците на Одеса се развяваха украински знамена, казва историкът Хаусман. "Подобно нещо преди не е имало. В този смисъл Одеса днес е в много по-голяма степен част от Украйна, отколкото преди няколко столетия", допълва той.

"Няма да посрещнат руснаците с развети руски знамена"

Когато Русия анексира Крим, в Одеса се стигна до насилствени сблъсъци между проруски протестъри и привърженици на Евромайдана. Общо 48 души загинаха, над 200 бяха ранени.

"Не можем да не си спомняме с потрес за тази ужасяваща трагедия в Одеса", заяви Владимир Путин в речта си на 21 февруари, с която постави идеологическата основа за започналата три дни по-късно руска инвазия в Украйна. "Ние ще направим всичко, за да накажем отговорните за това и да ги изправим пред съда", каза Путин.

Руският президент очевидно е воден от представата, че Одеса, която в неговите очи е "руска", трябва да бъде "освободена".

"Но това, че повечето хора в града говорят руски език, не означава, че са и политически проруски настроени", казва историкът Гидо Хаусман. Особено след 2014 година много от жителите на града се почувствали отблъснати от Русия заради драконовските закони и забраната за свободно изразяване на мненията, въведени от авторитарното държавно ръководство в Русия. "А безогледните бомбардировки на градове като Мариупол междувременно навярно са превърнали до 90% от жителите на Одеса в лоялни граждани на Украйна", казва Хаусман и добавя:

"Във всеки случай няма как да се очаква, че ако армията на Путин навлезе в града, хората по улиците ще я посрещнат с развети руски знамена".