Украинският институт по история набърка Русия в геноцида над арменците
Турция предизвикала без причина и повод войната с Русия през 1914-та
Старши научният сътрудник от Института по история към Националната академия на науките на Украйна Татяна Евсеева оповестила, че геноцидът на арменците през 1915 г. станал в резултат на завоевателната политика на Русия в Първата световна война. Съобщението е на eadaily.
„Избликът на патриотизъм в Руската империя, желанието да се защитят славянските братя от всякакъв гнет или просто да се освободят православните и да им се даде възможност да дишат спокойно, завършва с поглъщане на съседни славянски земи” – заявила на конференция Татяна Евсеева, без да уточнява за кои православни народи става дума, защото Гърция, Сърбия, България и Румъния отдавна са независими, а Грузия е включена в Руската империя. Единствено значителна част от Армения е в състава на Османската империя, но последните геноциди там са през 1894 и 1896 г.
Следват обаче волните съчинения на набедената историчка: „В Първата световна война Русия влезе под лозунга за завоюване на Константинопол, да защити православните. За това обаче трябвало да ги освободи от турците и да ги пресели в тяхната историческа родина в Мала Азия, за да не пречат на православните да живеят и да се развиват. Ние знаем какво произлезе от това – арменският геноцид”.
Да припомним фактите: В Първата основна война Русия влиза заради германското нападение над Франция и затова за Москва Западният фронт е основен. Ситуацията се променя на 30 октомври 1914 г., когато турски кораби без причина и повод бомбардират руските пристанища Севастопол, Новоросийск и Одеса. В отговор на това на 2 ноември Русия обявява война на Османската империя. На 8 ноември турски войски провокативно навлизат в провинция Ирански Азербайджан в Иран, нарушавайки неутралитета на страната, и овладяват западната част на провинцията.
Така Турция предизвиква оформянето на Близкоизточния военен театър, където основен фронт е Кавказкият - там още в началото на ноември 1914 г. се провеждат първите срещни сражения между руски и турски войски. На 21 ноември руснаците преминават в общо настъпление и нанасят тежки загуби на турците, които в първите боеве на войната губят 15 000 убити, ранени и пленени.
Едва след успешната за Русия Саръкамъшка операция в самото начало на 1915 г., завършила с тежко поражение на 3-та турска армия (загубила 90 000 убити, ранени и пленени), руската армия пренася военните действия изцяло на територията на Турция. Чак през април 1915 г. започва най-големият арменски геноцид.
Ганчо Каменарски, БЛИЦ