Уникално: Дубайската полиция залови убиец чрез електрическата активност в мозъка му

Заподозреният бил толкова впечатлен от технологията, че веднага си признал

Всякакви новини се появяват за спецслужбите в Дубай - полицията в този град кара хиперавтомобили, а пожарникарите летят с реактивни раници. Но този път полицията в Дубай демонстрира истински киберпънк: разработи метод за идентифициране на престъпник сред заподозрените чрез електрическата активност на мозъка му.

Както изданието Gulf Today пише с позоваване на служителите на полицията на емирството на Дубай, технологията е наречена „печат на паметта“ (Memory print). На практика тя е използвана за първи път при скорошно разследване на убийство. В случая участват няколко заподозрени, работещи в склада, където е извършено престъплението.

По принцип методът е прост. На заподозрените се показват изображения, в случая снимки. Повечето от тях приличат на снимки, свързани със случая, но всъщност нямат нищо общо с това. Определен процент от изображенията обаче са доказателства от местопрестъплението или снимки на оръжието за убийство.



По време на този процес субектите носят сензори, които записват електроенцефалограма (ЕЕГ). Ако заподозрян види изображение, свързано с престъпление, и електрическата активност на мозъка му се промени по определен начин, тогава най-вероятно този човек е свързан по някакъв начин със случая. В горния случай предполагаемият убиец е идентифициран по този начин. При по-нататъшен разпит, впечатлен от фантастичната технология, той веднага признал и предоставил на полицията допълнителна информация за злодеянието си.

Въпреки привидната простота, на неврофизиолозите им трябвала година, за да отстранят грешките в технологията. Дори най-модерните методи за неинвазивно измерване на електрическата активност в мозъка не са достатъчно чувствителни за такива приложения. Учените трябвало да разработят различни трикове, за да изолират полезния сигнал от шума и многократно да проверяват всеки резултат.

Бюлетинът съдържа малко подробности как точно работи тази технология за пръстови отпечатъци в паметта. Споменава се само, че се основава на регистрацията на вълната P300. Това е предизвикан потенциал, тоест промяна в електрическата активност на мозъка, която е пряко свързана с определено събитие. По-конкретно P300 се задейства от когнитивна дейност, когато човек взема решение, оценява нещо или категоризира обекти.

Потенциалът на P300 съществува от средата на 20-ти век и учените отдавна проучват начините да го използват. Той се използва широко в прости интерфейси мозък-компютър и са правени опити за създаване на полиграфи (детектори на лъжата) въз основа на неговото фиксиране. Но в криминалистиката P300 все още не е широко използван от никого, така че в този смисъл полицията в Дубай е пионер.

Превод: БЛИЦ