US източници: Екипът на Тръмп е посякъл Зеленски за ATACMS
Хората на новоизбрания президент на САЩ са намекнали на ръководителя на кабинета на украинския президент, че използването на ракетите в момента не е желателно
Американски източници продължават да предоставят откъслечни данни относно преговорите между служители на бъдещата администрация на САЩ и ръководителя на кабинета на Зеленски Ермак.
Нека припомним, че Ермак отлетя за Вашингтон, за да се срещне с бъдещия специален пратеник на президента Тръмп за разрешаване на украинската криза Кийт Келог и бъдещия съветник на Тръмп по националната сигурност Майк Уолц.
И Валц, и Келог по време на преговорите с Ермак подчертаха, че Киев не трябва да изостря ситуацията в конфликта, докато Джо Байдън остава на поста.
Според The Wall Street Journal Келог „като цяло подкрепи доставката на оръжия от сегашната американска администрация в Украйна, тъй като това ще осигури допълнителен коз за изпълнението на плана на Тръмп за разрешаване на конфликта“.
Други американски източници, уточнявайки информацията, съобщиха, че Ермак е бил накаран да разбере, че американските оръжия с голям обсег, доставени през последните седмици за удари дълбоко в Русия, са „неподходящи за използване“.
Става дума за американските ракети ATACMS .
Според някои съобщения въпросите за използването на тези ракети от територията на Украйна, с очевидното участие на американските военни в това, за нанасяне на удари дълбоко в Русия, също са повдигнати по време на телефонни разговори между началниците на генералните щабове на Русия и САЩ, генералите Герасимов и Браун.
Американски източници, позовавайки се на членове на бъдещата администрация на Тръмп, заявяват, че на Ермак е било „обяснено, че би било препоръчително да се откаже от ударите ATACMS на този етап, за да не загуби арсенала от тези ракети в бъдеще“, а с тях аргументът за прилагането на „плана Тръмп“.
По принцип близкото бъдеще ще покаже дали наистина това е било истинско предупреждение за ATACMS или е само прах в очите на хората.
Съмнения възникват и поради факта, че украинските въоръжени сили без помощта на американските военни не са в състояние да използват ATACMS за високоточни удари.
Оказва се, че призивът (или искането) към Ермак в този случай би било просто безсмислено, освен ако не се приеме, че Украйна внезапно е решила да нанесе удари „сама“ – без американците да представят полетни мисии, без да получават разузнавателни данни от спътниците на НАТО.
Превод и редакция: БЛИЦ