US разузнаването: Москва се опитва да помогне за победата на Тръмп чрез...

Подобно на други форми на изкуствен интелект, генеративният AI се учи от минали данни как да предприема действия

Русия е създала допълнителен обем съдържание с изкуствен интелект (AI), за да повлияе на президентските избори в САЩ, отколкото всяка друга чуждестранна сила. Това идва като част от по-големи усилия за подкрепа на кандидата на републиканците за президентския пост в Белия дом Доналд Тръмп, пояснява Reuters.

Служител на офиса на директора на националното разузнаване (ODNI), говорещ при условие за анонимност, направи съотвения коментар на брифинг за пресата относно използването на AI от Русия и други страни за повлияване на вота на 5 ноември.

По думите му базираното на изкуствен интелект съдържание, създадено от Москва, "е в съответствие с по-широките усилия на Русия да популяризира кандидатурата на бившия президент (Тръмп) и да опетни вицепрезидента (Харис) и Демократическата партия, включително чрез теории на конспирацията“, пише "Фокус".

Обучение и действия

Подобно на други форми на изкуствен интелект, генеративният AI се учи от минали данни как да предприема действия. Използвайки това обучение, той създава ново съдържание като текст, изображения и видеоклипове, които изглеждат като направени от хора.

Говорител на ODNI увери, че Русия генерира повече AI съдържание, за да повлияе на изборите през ноември, отколкото всяка друга страна, но не поясни какъв е обемът на това AI съдържание.

Русия е много по-усъвършенстван играч, допълни той, с по-добро разбиране за това как протичат изборите в САЩ и към какви цели да се насочва, за да се постигне поставената цел.

Прокремълски послания в САЩ и други страни

Запитан за това как Русия разпространява съдържание, генерирано от AI, служителят посочи съобщение от Министерството на правосъдието от 9 юли за действията срещу предполагаема операция, подкрепяна от Москва, която използва акаунти в социални медии, подобрени с AI, за разпространение на прокремълски послания в САЩ и други страни.

Според източника "руските инфлуенсъри“ са организирали широко разпространено видео, в което жена твърди, че е била жертва на автомобилна катастрофа, при която Харис е избягала от местопроизшествието. Видеото обаче е режисирано, а не създадено от AI, казва той. Миналата седмица Microsoft заяви, че разследването показва, че видеото е резултат от тайна руска дезинформационна операция.

Китай също използва AI съдържание, за да се опита да повлияе на това как се възприема страната по света, но не и да повлияе на резултата от изборите в САЩ, увери още служителят.