Ужас без край: САЩ с нова мощна атака в Йемен, ударите поразиха...
Хюсеин ал-Ези, заместник външен министър на бунтовниците, каза, че Вашингтон и Лондон ще "трябва да се подготвят да платят висока цена"
Съединените щати нанесоха нови удари срещу цели на бунтовниците хути в Йемен, съобщи Централното командване на САЩ, след като подкрепяните от Иран бойци обещаха нови атаки срещу кораби в Червено море.
Ударът срещу радар на хутите идва ден след десетки атаки в цялата страна, които засилиха опасенията, че войната на Израел с палестинската въоръжена групировка Хамас може да се разрасне извън Ивицата Газа.
Официалните медии на подкрепяните от Иран екстремисти по-рано съобщиха, че въздушната база Ал-Дайлами в контролираната от бунтовниците столица на Йемен Сана е била засегната, предаде АФП.
Хутите, които извършиха десетки атаки срещу свързани с Израел кораби в знак на протест срещу войната Израел-Хамас, предупредиха, че интересите на САЩ и Великобритания са „легитимни цели“ след първия залп от удари.
Великобритания, Съединените щати и осем съюзници заявиха, че ударите, извършени в петък, 12 януари, са имали за цел да "деескалират напрежението", но хутите обещаха да продължат атаките си.
„Всички американо-британски обекти са легитимни цели“ след ударите, обяви Върховният политически съвет на бунтовниците.
Хюсеин ал-Ези, заместник външен министър на бунтовниците, каза, че Съединените щати и Великобритания ще "трябва да се подготвят да платят висока цена".
Бунтовниците контролират голяма част от Йемен след избухването на гражданска война през 2014 г. и са част от подкрепяна от Иран „ос на съпротива“ срещу Израел и неговите съюзници.
Насилието, в което са замесени свързани с Иран групи в Йемен, Ливан, Ирак и Сирия, нарасна след началото на войната в Газа в началото на октомври.
Шефът на ООН Антонио Гутериш призова всички страни "да не подклаждат ескалацията" в интерес на регионалния мир и стабилност, каза неговият говорител Стефан Дюжарик.
Съветът за сигурност на ООН проведе извънредно заседание за ударите на 12 януари, дни след като прие резолюция, изискваща от хутите незабавно да спрат атаките си срещу кораби.
На срещата посланикът на САЩ Линда Томас-Грийнфийлд предупреди, че нито един кораб не е застрахован от заплахата, представлявана от бунтовниците Хути за корабоплаването в Червено море.
Руският посланик Васил Небензя заклейми "откровената въоръжена агресия" срещу цялото население на страната.
Атаки в Червено море
Хутите засилиха атаките срещу това, което смятат за свързано с Израел корабоплаване в Червено море, през което обикновено минава 12% от глобалната морска търговия – откакто безпрецедентната атака на Хамас срещу Израел предизвика войната в Газа на 7 октомври.
Съединените щати и Великобритания започнаха удари в нощта на 11 януари, насочени срещу близо 30 обекта, посочи американският генерал Дъглас Симс, актуализирайки по-ранни данни. Президентът Джо Байдън каза, че не вярва да има цивилни жертви.
Байдън нарече ударите успешна „отбранителна акция“ след „безпрецедентните“ атаки в Червено море и подчерта, че страната му ще действа отново, ако хутите продължат с „възмутителното си поведение“.
Британският министър-председател Риши Сунак каза, че нарушаването на международното право от страна на хутите оправдава "силния ответен удар".
Но Насър Канани, говорител на иранското външно министерство, заяви, че западните удари ще подхранят „несигурността и нестабилността в региона“, като същевременно „отклоняват“ вниманието от Газа.
Хутите са изстреляли най-малко една противокорабна балистична ракета в отговор в петък, която не е причинила щети.
Съединените щати заявиха, че не търсят конфликт с Иран, като говорителят на Съвета за национална сигурност Джон Кърби каза пред Ен Би Си, че "няма причина" за ескалация.
Лидерите в Близки изток изразиха загриженост от насилието, а турският президент Реджеп Тайип Ердоган описа ударите срещу Йемен като непропорционални и каза: „Сякаш се стремят да превърнат Червено море в кървава баня“.
Саудитска Арабия заяви, че "следи с голяма загриженост военните операции" и призова за "самоограничение и избягване на ескалация".
Кралството се опитва да се измъкне от деветгодишната война с хутите, въпреки че битките до голяма степен са спрени след примирието в началото на 2022 г.
Хамас заяви, че ще държи Великобритания и Съединените щати "отговорни за последиците върху регионалната сигурност".
Икономически загуби
Цените на петрола се покачиха с 4% поради опасения от ескалация в региона, преди да паднат обратно.
Големите корабни фирми пренасочиха товарите около върха на Африка, засягайки търговските потоци в момент, когато напрежението в доставките оказва натиск върху инфлацията в световен мащаб.
От средата на ноември обемът на контейнеровозите, преминаващи транзитно през Червено море, е намалял със 70%.
Датският компания Torm стана поредния превозвач, която спря транзита през южното Червено море.
Dryad Global, група за морска сигурност, посъветва клиентите си да спрат операциите в Червено море за 72 часа, позовавайки се на заплахата от отмъщение на хутите.
"Смърт за Америка"
Стотици хиляди хора, някои с автомати Калашников, се събраха в столицата на Йемен Сана, за да протестират, много от които развяваха йеменски и палестински знамена и държаха портрети на лидера на хутите Абдулмалик ал-Хути.
„Смърт за Америка, смърт за Израел“, скандираха те.
В Техеран стотици протестираха срещу Съединените щати, Великобритания и Израел, изгаряйки знамената на трите страни пред посолството на Обединеното кралство, докато изразяваха подкрепа за жителите на Газа и Йемен.
В Газа палестинците похвалиха подкрепата на хутите и порицаха Великобритания и Съединените щати.
„Никой не стои с нас, освен Йемен“, каза Фуад ал-Галаини, един от стотиците хиляди палестинци, останали без дом от израелската бомбардировка на град Газа.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук