Ужас застига САЩ след нападението срещу Тръмп: На прицел са...

Атентатът може да породи вълна от политическо насилие в страната

"Нападението срещу Тръмп може да породи вълна от политическо насилие в САЩ" - това пишат Джеймс Олифант и Грам Слатъри от Ройтерс след покушението срещу Доналд Тръмп.

"Много избиратели вече се отдръпнаха както от Байдън, така и от Тръмп

Хаосът около кандидатите може да създаде у гласоподавателите убеждението, че проблемите на нацията са непоправими и пропастта между партиите не може да бъде преодоляна", казват те и допълват:

"В една страна, която вече е на ръба, опитът за убийство на бившия президент Доналд Тръмп разгневи неговите симпатизанти, постави задръжки на предизборната кампания на Демократическата партия и породи опасения от политическо насилие в бъдеще в хода на надпреварата за изборите през ноември. 

Съмишлениците републиканци на Тръмп го изобразиха като герой в събота във вида му с кървящото ухо и вдигнатия юмрук, изричащ в този момент, както изглежда, думите: "Да се бием! Да се бием! Да се бием!"

Докато Тръмп редовно използва агресивен език при срещите със своите последователи, съветници и съратници на бившия президент обърнаха думите на неговия опонент от демократите, президента Джо Байдън, твърдейки, че демонизирането на републиканския кандидат-президент е довело до опита за убийството му.

"Станалото днес не е просто един изолиран случай. Кампанията на Байдън се върти около това, че президентът Доналд Тръмп е авторитарен фашист, който трябва да бъде спрян на всяка цена.

Това послание води пряко до опита за убийство на президента Тръмп", каза сенаторът от Охайо Джей Ди (Джеймс Дейвид) Ванс, един от водещите кандидати за поста на вицепрезидент при Тръмп. 

Байдън се опита бързо да успокои ситуацията, осъждайки нападението като неприемливо политическо насилие и спирайки предизборните реклами, атакуващи Тръмп.

"В Америка няма място за подобен род насилие. Това е зловредно", заяви Байдън пред представители на медиите.

Все още не е ясен мотивът на стрелеца. Заподозреният (който бе ликвидиран - бел. ред.) - двадесетгодишният Томас Матю Крукс от Бетъл Парк, Пенсилвания, е бил регистриран като симпатизант на Републиканската партия в избирателните списъци.

В същото време той е дарил 15 долара на комитет, събиращ средства за лявоориентирани политици и членове на Демократическата партия.

В краткосрочен план това нападение вероятно ще спечели симпатии на Тръмп при появата му идната седмица в щата Милуоки, на Националната конвенция на Републиканската партия, на която трябва да получи кандидат-президентската номинация на партията си, бетонирайки негодуванието и разграничаването на своите поддръжници от кастата на политиците в страната.

Часове след стрелбата предизборният щаб на Тръмп разпространи текст, с който призовава избирателите да дадат своя принос за кампанията му. "Те не преследват мен, а вас", гласи посланието.

Милиардерите Илон Мъск и Бил Акман са сред тези, които побързаха да подкрепят Тръмп. "Напълно подкрепям президента Тръмп и се надявам на бързото му възстановяване", написа Мъск в своята социална мрежа „Екс“.

Крис Ласивита, съпредседател на предизборния щаб на Тръмп, заяви в "Екс", че "от години насам, дори и днес, левите активисти, дарителите на Демократическата партия и сега даже Джо Байдън се изказват възмутително за /.../ Доналд Тръмп /.../,  крайно време е да им бъде потърсена отговорност /.../ и е най-добре това да стане чрез избирателната урна". 

Ласивита очевидно има предвид скорошните изявления на Байдън, направени в контекста на искането на поддръжниците му да се фокусира върху Тръмп, а не върху собствените си публично представяне. 

"И така, приключихме с темата за дебатите, време е да хвърлим Тръмп в окото на бурята", заяви Байдън, който винаги е осъждал политическото насилие.

ПОЛИТИЧЕСКИ НАПАДЕНИЯ

САЩ се борят с най-осезаемия и неотклонен ръст на политическо насилие от 70-те години на миналия век насам. От 14 фатални политически атаки, откакто поддръжниците на Тръмп щурмуваха Капитолия на 6 януари 2021 г., при които извършителят или заподозреният има безспорни партийни пристрастия, 13 са нападателите с десни политически предпочитания. Един е лявоориентиран политически.

Въпреки че е бил президент, Тръмп води кампания като аутсайдер бунтар, оплаквайки се, че отдавна е бил набелязан от "дълбоката държава" и от администрацията на Байдън, които искат да му попречат да се върне на власт.

Той обикновено използва насилствена, унизителна и дори апокалиптична реторика, предупреждавайки за "кървава баня", ако не бъде избран, и казвайки, че нелегалните имигранти в Съединените щати „тровят кръвта на нацията“.

Някои републиканци вече реагираха на неговото постоянно разпалване на огъня. "Ако преди страната не беше буре с барут, то сега е“, казва Чип Фелкъл, активист на Републиканската партия в щата Южна Каролина, който е срещу Тръмп.

Брад Банън, експерт по стратегията на Демократическата партия, заявява, че стрелбата може да донесе политически ползи на Тръмп, защото дава храна на неговото предизборно послание, че страната е излязла от релси. 

"Опитът за убийство създава симпатии към Тръмп" казва Банън. "Потвърждава се и тезата му, представена пред избирателите, че има нещо фундаментално сбъркано в тази нация. Това е идея, която стимулира подкрепата за него“, добавя експертът.

Много избиратели вече се отдръпнаха както от Байдън, така и от Тръмп. Хаосът около кандидатите, може да създаде у гласоподавателите убеждението, че проблемите на нацията са непоправими и пропастта между партиите не може да бъде преодоляна. 

Конгресменът на САЩ Стив Скалис, републиканец, който беше прострелян през 2017 г., каза за "Фокс нюз", че на подбуждащите към насилие предизборни послания трябва да бъде сложен край". 

Превод от английски език: Иво Тасев, БТА