В Белград е страшно, хиляди излязоха по улиците, заради...
Хората протестират срещу отварянето на спорна литиева мина в долината Ядар
Хиляди хора излязоха по улиците на Белград, за да протестират срещу отварянето на спорна литиева мина в долината Ядар. Те блокираха релсите на главната железопътна гара и спряха движението на влаковете.
Протестиращите твърдят, че мината ще доведе до необратимо разрушаване на околната среда в сръбската долина Ядар.
Хиляди хора скандираха „Rio Tinto да се маха от Сърбия“ и „Няма да копаете“, докато се събираха в центъра на Белград, преди да тръгнат на шествие през града.
Активисти и демонстранти призоваха законодателите да приемат закон, който да забрани окончателно добива на литий и бор в Сърбия.
Групите за защита на околната среда заявиха, че са готови да блокират основни пътни артерии в Сърбия и да започнат гражданско неподчинение, ако правителството откаже да предприеме действия.
Сръбският президент Александър Вучич многократно обеща, че няма да започне никаква минна дейност, докато не бъдат установени гаранции за протоколите за безопасност на околната среда.
Спорният проект за добив на полезни изкопаеми се превърна в политическа разломна линия в балканската страна заради опасенията от въздействието му върху околната среда, пише в. „Гардиън“.
Сърбия разполага с огромни залежи на литий в близост до западния град Лозница, където проектът за добив, разработван от англо-австралийската минна компания Rio Tinto предизвиква напрежение.
Залежите са открити през 2004 г., но седмици на масови протести принуждават правителството да спре проекта през 2022 г.
Проектът е възобновен след съдебно решение от миналия месец, в което се казва, че заповедта за отмяна на разрешителните, издадени на Rio Tinto, „не съответства на конституцията и закона“.
Сръбското правителство подписа меморандум за разбирателство с Европейския съюз, който се счита за първата стъпка в разработването на литиевите ресурси на Сърбия.
Литият е стратегически ценен метал, необходим за батериите на електрическите превозни средства, което го прави ключов за подпомагане на преминаването на автомобилната индустрия към по-екологично производство.
Мината трябва да служи като жизненоважен източник за захранване на прехода към зелена енергия в Европа, въпреки че проектът продължава да е непопулярен сред много хора в Сърбия поради опасения, че мината ще замърси водните източници и ще застраши общественото здраве.