В Чернобил отново ще се произвежда ток

В зоната на изоставения поради ядрена авария украински град Чернобил отново ще се произвежда ток. Проект за изграждането на соларен парк в радиоактивната зона се очаква да получи зелена светлина от украинските власти през следващия месец, предава Bloomberg.

Зад първия по рода си проект в Чернобил стои група инвеститори, които планират да вложат 100 млн. евро в изграждането на възобновяеми енергийни източници в изоставената местност, печално известна с тежка промишлена авария, възникнала на 26 април 1986 г. в съветската Чернобилска атомна електроцентрала.

Начинанието ще се реализира от украинската инженерна фирма Rodina Energy Group Ltd., в партньорство с Enerparc AG - компания за чиста енергия, базирана в Хамбург, Германия.

Проектът ще бъде с мощност 1 мегават, като изграждането му ще струва около 1 млн. евро, посочва Евгени Варягин, изпълнителен директор на Rodina.

„Малко по малко искаме да оптимизираме чернобилската зона”, казва Варягин.

„Не трябва да има черна дупка в средата на Украйна. Нашият проект ще се намира на 100 метра от реактора”, добавя Варягин.

През юли 2016 г. украинският министър на екологията обяви плановете за оптимизиране на изоставената зона около авариралата атомна електроцентрала.

Радиацията в този регион не позволява земята да се използва за земеделие или залесяване, като инсталирането на мощности за възобновяемата енергия изглежда добър вариант за конкретния терен.

Чернобил разполага с електропреносна мрежа, която свързва големите градове в Украйна, останала от времената, когато атомната централа е работела нормално. 

За да привлече инвеститори, правителството обяви ниска цена за земята и високи изкупни цени на електричество.

Така Rodina и Enerparc си осигуриха договор за изкупуване на произведения ток на цена от 15 евроцента за киловатчас до 2030 г.

Това е с около 40% по-висока цена от горната граница в Европа на индекса Bloomberg New Energy Finance’s, който измерва разходите за соларна енергия.

„Високата цена е поради рисковия пазар, толкова е просто”, казва Пиетро Радоя, анализатор в BNEF. „Предполагам, че инвеститорите са там поради по-високите приходи”, добавя той.

Други енергийни компании също изразиха интерес към украинските планове. Сред тях са френската Engie SA и китайските GCL System Integration Technology Co. Ltd. и China National Complete Engineering Corp.

Rodina и Enerparc планират да разгърнат проекта до общо 100 мегавата инсталирана мощност в Чернобил. Украйнската компания е отворена за нови партньорства в бъдеще, посочва Варягин.

Rodina има соларни паркове в Украйна, Беларус, Турция, Армения и Казахстан, като инсталираните мощности общо достигат до 150 мегавата.

Източник: Profit.bg.