В Германия без ред не може. Даже и при рекордни жеги като сегашните
В Берлин например глобите може да достигнат 5 000 евро
Германия е известна като страна на правилата. Без ред не може - даже и при рекордни горещини като сегашните. Ето няколко примера:
В чужбина завиждат на Германия за нейните магистрали. И за високите скорости, които човек може да развива по тях. Големите жеги обаче предизвикват на места нагъване на асфалта или пропукване на бетона. Затова при високи температури се въвеждат ограничения на скоростта - с цел да се избегнат излишни рискове. Ограниченията важат на всички места, където дневните температури в два последователни дни надвишават 30 градуса. А това важи в момента за почти цяла Германия.
Забрана за влизане в горите?
Разходките из горите са любимо занимание на германците в свободното им време - особено през лятото, когато гората обещава прохлада. Но депутатът от СвДП Карлхайнц Бузен настоява да бъде въведена временна забрана за влизане в горите - заради опасността от горски пожари. Депутатът припомня за 1700-те пожара в Германия през миналото лято и предлага да бъдат предвидени солени глоби. По неговите думи, в случай на пожар гората лесно може да се превърне в капан, от който няма излизане.
Вкъщи заради горещините
При рекордни горещини много училища в Германия съкращават часовете или дори ги отменят напълно. За работниците и служителите обаче не са предвидени подобни решения. Затова пък работодателите са задължени да се грижат за "благоприятни за здравето температури" в служебните помещения. Конкретно това означава, че температурата в офиса не бива да надвишава с много 26 градуса. Ако е по-висока от 30 градуса, работодателят е длъжен да предприеме спешни мерки.
Има обаче професии, при които дори и в най-големите жеги важат строги правила за облеклото: полицаите например са длъжни да носят дълги панталони и затворени обувки, независимо колко висока е температурата навън. Разрешено им е единствено да носят служебни ризи с къси ръкави. А понякога им позволяват да свалят и фуражката.
Прохлада във фонтана
Горещините са най-неприятни в големите градове, където нажежените стени на сградите излъчват топлина дори и след залез слънце. Затова мнозина се изкушават да потърсят разхлада в някой градски фонтан. Но внимание: в общинските правилници за ползване на парковите пространства често фигурира един параграф, в който е записано следното: „Забранено е къпането във всички водни площи, които се намират извън откритите басейни".
В Берлин например глобата за подобно нарушение може да достигне 5 000 евро. Плискането с вода или потапянето на краката в някой градски фонтан също не е позволено. Защото фонтаните служат за разкрасяване на градската среда, гласи аргументът на властите.
Без голи рамене!
Рекордните жеги в милионния град Кьолн карат мнозина да търсят прохлада в прочутата Кьолнска катедрала. Нищо чудно: температурата във вътрешността на храма не надвишава 21 градуса. Това обаче създава работа на пресслужбата на катедралата, откъдето вече на няколко пъти предупредиха, че не е желателно влизането на оскъдно облечени посетители. Още на входа служители на храма раздават шалове на хората, които нямат по-плътна дреха под ръка. Важно е най-вече да се покрият голите рамене. Освен това е забранено яденето на сладолед. Дори пиенето на вода не е желателно.