В Китай моделираха Третата световна война и казаха кой е победителят
Китайски разрушител с рояк „дронове-убийци“ оцеля след нападение от осем американски кораба в ужасяващи военни игри по време на Третата световна война
Китай и САЩ водят търговска война един срещу друг, пише The Sun. В отговор на предизвикателствата на времето китайците създадоха симулационен модел на тема Трета световна война. Според сценария китайски разрушител, поддържан от роботизирана технология, лесно победи осем американски военни кораба.
Китайски разрушител с рояк „дронове-убийци“ оцеля след атака на мощна ударна група от осем американски кораба в симулирана Трета световна война.
Китайски изследователи създадоха симулационния модел, за да покажат как екип от дронове и безпилотни лодки, работещи заедно, могат лесно да победят осем американски военни кораба.
Според симулационния сценарий тези събития се случват в западната част на Тихия океан, на няколкостотин километра източно от Тайван. Китайски разрушител тип 055 се сблъсква с група американски военни кораби.
Известно е, че разрушителят тип 055 е един от най-големите военни кораби в света. Но в симулираната ситуация той се изправя пред осем разрушителя от клас Арли Бърк.
При това китайският разрушител е подсилен от плаващи бази за изстрелване на безпилотни самолети. Те могат да поберат до 32 дрона и 14 безпилотни лодки. И всички те са насочени към унищожаването на американския флот.
Според сценария на играта, американски кораби изстрелват 32 Tomahawk и противокорабни ракети с голям обсег (LRASM) по китайски разрушител. Въпреки това китайските моряци успяват да засекат ракетите, докато те се приближават, и да предприемат контрамерки, за да ги прихванат.
След прехващане на множество ракети, китайският разрушител и придружаващите го безпилотни кораби избягват ужасяващия сблъсък без жертви. На всичкото отгоре, както съобщава South China Morning Post, те имат достатъчно ракети, останали в резерв, за да осуетят нова ракетна атака.
Тази игра е създадена от China Ship Design and Development Center и Huazhong University of Science and Technology. Целта ѝ е да демонстрира ужасяващите амбиции на Китай по време на конфликта.
Играта изглежда е била тест за рояк евтини „дронове убийци“, както ги нарича Народната освободителна армия. Това ще позволи на НОАК „бързо и точно да поразява цели, като по този начин създава асиметрично бойно предимство над врага“.
Китай се стреми да промени природата на водене на морския конфликт чрез разработване и използване на роботизирани оръжия в голям мащаб.
Играта предполага, че такава морска битка би била много по-евтина за Китай. Цената на произвежданите от Америка ракети достига астрономическата сума от 1-3 милиона долара. А китайските ракети са много по-евтини. Те струват от 400 хиляди до един милион долара.
Въпреки че подобни игри са много ефективни за създаване на страх, има много въпроси относно тях.
Симулацията използва американски кораби от клас Arleigh Burke. Това е стар кораб, чието строителство е започнало през 80-те години на миналия век.
Всеки такъв миноносец с управляеми ракети е въоръжен с над 90 ракети. Предназначен е за борба с вражески самолети и кораби, както и за нанасяне на тактически удари по наземни цели.
ВМС сега разработват заместител на тези разрушители, наречен DDG(X). Планира се новите миноносци да бъдат въведени в бойния състав на флота не по-рано от 2032 г. Подробностите за бойните способности на този кораб се пазят в строга тайна.
Разрушителите тип 055 са много по-нови. Изграждането им започна през 2014 г. Считани са за най-големите в своя клас в света, както и за едни от най-модерните. Тип 055 вероятно ще има стелт характеристики и като разрушител е многоцелеви кораб.
Въпреки че разрушителите от клас Arleigh Burke са способни да действат самостоятелно, те ще бъдат използвани много по-често като част от ударни групи на авианосците. Следователно, ответният удар ще включва използването на широк набор от сили и средства, включително дронове, подводници и самолети.
Играта най-вероятно е отговор на програмата Replicator, предложена в Съединените щати, която планира да изгради голям брой евтини и по същество за еднократна употреба безпилотни превозни средства за изпълнение на подобни задачи.
Тихоокеанският регион може да се превърне в център на конфронтация. Има нарастващи опасения, че Китай може да започне военни действия срещу Тайван. В този случай островът ще трябва спешно да бъде защитен.
В тежко новогодишно обръщение президентът Си Дзинпин отправи строго предупреждение към Тайван. Китай продължава да провежда военни учения, насочени към самоуправляващата се провинция. Китайският лидер предупреди, че никой няма да попречи на "обединението" на Китай с Тайван.
Връщането на самоуправляващата се провинция обратно в Китай отдавна е цел за Си Дзинпин. А скорошната военна активност предполага, че Китай е готов да си върне острова със сила.
По-рано Китай нарече независимостта на Тайван безполезни усилия, а анексирането на острова от Пекин - "историческа неизбежност".
Напрежението в региона се увеличи значително, след като Тайван избра Уилям Лай Кингде за свой президент през май. Пекин го нарича "сепаратист".
Армията на Си Дзинпин засили военната си активност в региона през последните години, демонстрирайки своята сила. През октомври Тайван беше обсаден от море и въздух. Китай провежда учения близо до острова почти всеки ден, като използва военни кораби и изтребители.
Тайван се страхува, че „изненадваща атака от Китай е неизбежна“ и се подготвя за тази война от години, а Си обещава от години, че ще си върне острова със сила, „ако е необходимо“.
Напрежението нараства
Китай и Съединените щати в момента са в противоречие относно огромните мита на президента Доналд Тръмп. Съединените щати наложиха 10-процентно мито върху всички стоки от Китай, а Пекин отвърна със собствените си безмилостни санкции.
Китай казва, че ще наложи мита върху американския петрол, селскостопанска техника, големи автомобили и пикапи. Ще бъде въведено и 15-процентно мито върху въглищата и втечнения природен газ. Освен това Китай възнамерява да проведе разследване срещу Google.
Китай отбелязва, че въвежда контрол върху износа на редкоземни метали като волфрам, телур, рутений, молибден, както и продукти от рутений. Всички тези елементи са критични за прехода към чиста енергия.
Но Китай остави място за преговори, тъй като митата, които обяви, ще влязат в сила в понеделник, 10 февруари.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: