В последната си работа Хокинг решава парадокса на паралелните вселени

В последната си работа проф. Стивън Хокинг отново привлича вниманието върху парадокса на паралелните вселени, съобщава Би Би Си. В своята теория покойният учен не само "помирява" науката с изведения от самия него космически парадокс, но и провокира астрономите да търсят доказателства за съществуването на паралелните вселени.

Последният труд на проф. Хокинг е бил предаден на изданието "Journal of High-Energy Physics" 10 дни преди смъртта му.

През 80-те години на миналия век, заедно с американския астрофизик Джеймс Хартъл, Стивън Хокинг разработи нова теория за възникването на Вселената.

Теорията на Хартъл-Хокинг отстранява вътрешното противоречие на теорията на Айнщайн, според която нашата Вселена е възникнала преди около 14 милиарда години с Големия взрив, но не се обяснява как е породен този взрив от т. нар сингулярност.

Двамата учени прибягват към квантовата механика, за да обяснят как Вселената е можела да възникне от нищото. Решавайки този проблем с допускането, че съществуват множество паралелни вселени, теорията на Хартъл-Хокинг породи редица други неизвестни.

Според двамата астрофизици, Големият взрив вероятно е създал не една, а безкрайно множество паралелни вселени, някои от които приличат на нашата и дори имат аналог на Земята със сходни на нас хора.

Паралелните ни светове може и да имат разлики с нашата Земя - например в някои от тях динозаврите може да не са изчезнали.

В други паралелни вселени може изобщо да няма Земя, може дори да няма звезди и галактики, и да действат други закони на физиката.

Макар да звучи като фантастика, подобна картина напълно кореспондира с математическата част от теорията на Хартъл-Хокинг.

Тук изниква проблем, тъй като при наличието на безкраен брой вселени с безкрайни вариации на физичните закони теорията не може да обясни точно коя Вселена обитаваме и какви са нейните особености в сравнение с другите.

Точно този парадокс проф. Хокинг се опитва да реши заедно с проф. Томас Хертог от Льовенския католически университет в Белгия.

"Нито Стивън, нито аз не бяхме удовлетворени от подобно положение на нещата", споделя пред Би Би Си проф. Хертог. "Излиза, че мултивселената се е появила случайно, а ние не можем да кажем нищо повече. Казахме си - може би трябва да се примирим с това. Но не искахме да се предаваме" - допълва ученият.

Теорията на Хартъл-Хокинг е плод на 20-годишна работа. Парадоксът в нея се отстранява с помощта на математическия арсенал на друга "екзотична" теория - теорията на струните.

Този подход позволява на физиците да погледнат на науката по друг начин.

А новата оценка на теорията на Хартъл-Хокинг, която е изложена в последната работа, поставя нещата по местата им в модела на мултивселената.

В съответствие с теорията на Хокинг-Хертог, паралелните светове съществуват, но физичните закони в тях трябва да са същите, каквито са в нашия.

Това означава, че нашата Вселена е типична, следователно изводите, които правим от наблюденията в нея, са приложими и в паралелните светове.

Това може да звучи ексцентрично, но изложените идеи са реална основа за физиците, които се опитват да разработят по-пълна теория за възникването на Вселената, подчертава проф. Хертог.

"Законите на физиката, които ние проверяваме в нашите лаборатории, не са съществували винаги. Те са се формирали след Големия взрив, при разширяването и изстиването на нашата Вселена. Това какви ще са тези закони в голяма степен е зависело от физическите параметри на Големия взрив. С изучаването им се надяваме да достигнем до по-дълбоко разбиране на нашите теории във физиката и доколко те са уникални" - допълва ученият.

По думите му, един от вълнуващите изводи в новата теория е, че тя може да помогне на изследователите да открият следи от паралелните вселени в нашата собствена. Това може да стане чрез изучаване на микровълновите следи от Големия взрив.