В Скопие конфискуват луксозната централа на ВМРО-ДПМНЕ
Срещу Груевски се води поне още едно дело за предполагаема корупция, изборни нередности и злоупотреба със служебно положение
Съд в Северна Македония наложи нова присъда на укриващия се бивш министър-председател на страната Никола Груевски, пише news.bg.
Агенцията уточни, че този път присъдата е от шест години затвор за злоупотреба с власт при финансирането на централата на партията му в столицата Скопие.
Това е петата присъда за Груевски, откакто той напусна поста си през 2016 г. след десетилетие на власт. Той отрича да е извършил каквото и да е нарушение, като твърди, че е обект на политическо преследване.
През 2018 г. Груевски избяга в Унгария, преди първата му присъда да бъде приведена в изпълнение, и получи убежище там.
В сряда Наказателният съд на страната разпореди и конфискация на осеметажната централа на консервативната партия ВМРО-ДПМНЕ на Груевски, построена по време на мандата му, както и на десетки други партийни имоти.
Съдът постанови, че Груевски и друг бивш служител на ВМРО-ДПМНЕ са злоупотребили с услугите на строителна компания, която е участвала активно в отделна голяма държавна схема за застрояване в централната част на Скопие.
Съдът установи, че компанията е покрила цялата стойност на партийната централа от 7 млн. евро като дарение за ВМРО-ДПМНЕ, което е в нарушение на законите за финансиране на партиите.
Груевски беше осъден за първи път през 2018 г. за незаконно влияние върху служители на вътрешното министерство във връзка с покупката на луксозен брониран автомобил и беше осъден на две години затвор.
През 2020 г. той получи още 1,5 години затвор за организиране на насилие срещу политическите си опоненти през 2013 г. През април 2022 г. беше осъден на 7 години за използване на партийни средства за обогатяване.
По-късно същия месец последва нова, 9-годишна присъда, след като съдът постанови, че през 2011 г. той е наредил разрушаването на сграда на стойност няколко милиона евро, принадлежаща на политически съперник в Скопие.
Срещу Груевски се води поне още едно дело за предполагаема корупция, изборни нередности и злоупотреба със служебно положение.
Тези обвинения произтичат от скандала с подслушването, който избухна през 2015 г., когато стана ясно, че телефонните разговори на повече от 20 000 души са били незаконно записани, включително на политици, съдии, полицаи, журналисти и чуждестранни дипломати.
Скандалът свали правителството на Груевски и той загуби последвалите избори през 2016 г. от опозиционната Социалдемократическа партия.