В тази страна спряха лечението на COVID-19 с хлорохин, заради смърт на пациенти

Докато пандемията продължава да бушува по целия свят, изследователи разследват едно от потенциалните лекарства за вируса

Докато пандемията продължава да бушува по целия свят, изследователи разследват едно от потенциалните лекарства за COVID-19 - хлорохин. Последни резултати от клинично тестване в Бразилия е довело до нарастващо подозрение към медикамента, предава Trafficnews

Хлорохинът се появява като средство за потенциално лечение на MERS през 2012 г., но не е изследван по-нататък, тъй като не показва достатъчно активност срещу вируса.

Наскоро, отново започнаха проучвания, но този път относно това дали лекарството може да блокира коронавирусите като COVID-19 от заразяване на клетките.

Известно е, че лекарството против малария има опасни странични ефекти, дори сравнително „по-безопасният“ му братовчед, хидроксихлорохин, не е безобиден.

Особено опасен е рискът пациентите да развият сериозни сърдечни проблеми.

Антималарийният медикамент хидроксихлорохин и антибиотикът азитромицин в момента получават внимание като потенциално лечение на COVID-19 и всеки от тях има потенциални сериозни последици за хора със съществуващи сърдечно-съдови заболявания ", отбелязва в съобщение Американската здравна асоциация.

"Усложненията включват тежки проблеми със сърцето като аритмия (нередовен сърдечен ритъм), полиморфна камерна тахикардия, дълъг QT синдром и повишен риск от внезапна смърт."

Последното изследване, което потвърди тези притеснения, е от клинична лаборатория в Бразилия.

Екипът пусна предварителните си резултати на своето проучване, които показват, че след поставени по-големи дози от лекарството, само за шест дни, са починали няколко пациента - особено в групата, рандомизирана да получава по-високи дози от лекарството.

Изследователите записали две групи пациенти с COVID-19 в обществена болница в Манаус; на групата с високи дози е назначена обща доза от 12 грама хлорохин за 10 дни, докато групата с ниски дози е приемала обща доза от 2,7 грама за 5 дни.

Всички участници са взимали и антибиотиците цефтриаксон и азитромицин.

След като са починали 11 пациенти и от двете групи, екипът е спрял изследването на шестия ден, позовавайки се на повече проблеми със сърдечния ритъм в групата, приемала по-големи дози и "тенденция към по-висока смъртност".

"Предварителните констатации предполагат, че по-високата доза хлорохин (10-дневен режим) не трябва да се препоръчва за лечение на COVID-19, поради потенциални опасности. Такива резултати ни принудиха преждевременно да спрем набирането на пациенти в тази група", казва в заключение екипът.

В по-късна актуализация, разкрита пред CNN, изследователите отбелязват, че е имало още повече смъртни случаи в групата с високи дози, отколкото са били документирани на шестия ден. И това не означава, че групата с ниски дози също е безопасна.

„Основната разлика между групата с високи дози и ниски дози се прояви през първите три дни - двама пациенти, лекувани с висока доза хлорохин развиха камерна тахикардия преди смъртта“, казва изследователят по инфекциозни болести от Университета Vanderbilt, Уилям Шафнер, който не е участвал в изследването.

„Значи, ясно е, че групата с високи дози е била по-токсична, но резултатите са притеснителни и при групата с ниски дози“.

Тези тревожни резултати идват, след като болница във Франция също спря изследване с хидроксихлорохин, поради странични ефекти и риск от увреждане на сърцето.

Изследователският екип в Бразилия препоръчва да бъдат направени още проучвания за ролята, която хлорохинът може да играе в лечението и профилактиката на COVID-19 -  необходими данни, които биха могли да ни бъдат от полза в бъдеще.

"Дори и да не успеем да съберем добри доказателства навреме, за да контролираме текущата пандемия, информацията ще окаже силно влияние върху начина, по който ще се справим със следващите огнища на коронавирус в бъдеще", пише екипът в предварителния печат.