Варшава и Вашингтон пред създаване на американска военна база
Полша се доближава до споразумение със САЩ за създаване на американска военна база в бившия комунистически блок, според хора, запознати с въпроса - аванпост, който поляците виждат като възпиращ фактор за руската агресия и че Кремъл вероятно ще обмисли провокация, съобщава "Блумбърг".
Ако бъде постигната сделка, президентът Доналд Тръмп обмисля пътуване до Полша през есента, отчасти за да отбележи споразумението.
Не е ясно обаче, дали той напълно подкрепя идеята, дори и след като през септемврийската среща с полския президент Анджей Дуда, Тръмп обясни, че САЩ гледат "много сериозно" на създаването на база.
Дуда, който се пошегува, че може да бъде наречен "Форт Тръмп", остава ангажиран да допринесе за изграждането с 2 млрд. долара.
Полският министър-председател Матеуш Моравецки планира да посети Вашингтон тази седмица, за да обсъди предложението със съветника по националната сигурност на Тръмп Джон Болтън, но пътуването му е отложено.
Стопанинът на Белия дом често критикува съюзниците на НАТО за това, че не харчат достатъчно за собствената си защита, и смята да изисква от страните, които приемат американските сили, да платят пълната цена на базите, както и 50-процентна премия за привилегията.
Но американският президент има афинитет към Полша, член на НАТО, чието правителство многократно се сблъсква с лидерите на ЕС Брюксел по въпроси, свързани с върховенството на закона. Дуда използва антимигрантска и националистическа реторика в стила на Тръмп.
Тръмп спря във Варшава през юли 2017 г., за да изнесе реч, преди да присъства на срещата на върха на Г-20 в Хамбург.
САЩ разполага ротационно с 4000 войници във и извън Полша. Вместо веднага да започне изграждането на база, това споразумение би могло да бъде подсилено, според човек, запознат с намеренията на Белия дом. Служители от Варшава и Вашингтон сега не искат базата да се казва "Форт Тръмп", според лице, запознато с дискусиите.
Сега планът се разглежда в така наречения междуведомствен процес, воден от министерството на отбраната с помощта на Болтън - съветник по националната сигурност.
"Съединените щати и Полша участват в продължаващи дискусии за статута на силите и ние нямаме какво да обявим към момента", обяснява Гарет Маркиз, говорител на Съвета за национална сигурност.
Говорител на Дуда заяви, че преговорите напредват, но отказа да коментира подробностите.