Великобритания и ЕС готвят голяма сделка
Европейската комисия предложи днес за одобрение на страните членки мандат за преговорите, които трябва да бъде приет до 25 февруари, за да стартират преговорите
Европейският съюз ще започне преговори за бъдещите си отношения с Обединеното кралство, което напусна в петък, в края на февруари. Това съобщи главният преговарящ Мишел Барние в Брюксел.
Европейската комисия предложи днес за одобрение на страните членки мандат за преговорите, които трябва да бъде приет до 25 февруари, за да стартират преговорите.
Според него ЕС се стреми да сключи споразумение за свободна търговия с Великобритания, както и партньорство в областта на сигурността. Те ще се управляват от механизъм за уреждане на взаимните спорове, съобщи Барние.
"Излизането на Великобритания беше много тъжен момент, но и шанс да изградим нови отношения. Целта ни е оттук нататък да изградим добри отношения с този велик съюзник, съсед и страна", заяви Барние.
В същото време той подчерта, че членството в ЕС е било най-изгодната форма на партньорство, която не може да бъде запазена при новите отношения и че Обединеното кралство вече няма да може да се ползва от предимствата на свободния пазар, тъй като възнамерява на 31 декември да напусне общия пазар и митническия съюз.
ЕС предлага безмитна търговия на стоки и услуги, без квоти, но с митнически проверки, сертификация за съответствие на европейските стандарти и предварително одобрение за внос.
"Няма да има хармонизация и взаимно признаване на правила", заяви Барние.
За да могат да влязат на европейския пазар, британските стоки трябва да отговарят на европейски еко, климатични и социални стандарти и да отговарят на данъчните правила и изискванията за държавната помощ.
Освен търговията на стоки, ЕС предлага на Великобритания и включване на услугите, цифровата търговия, интелектуалната собственост, както и достъп до обществените поръчки.
Брюксел предлага и британските учени и студенти да участват в проекти с европейско финансиране, ако правителството си плаща в евробюджета.
Търговското предложение е съпроводено с две условия: гаранции за "открита и честна конкуренция" и споразумение за риболова с реципрочен достъп до пазари и води с определени квоти за улов.
Освен търговски договор Брюксел предлага и споразумение за обмен на информация, полицейско и правно сътрудничество по криминални въпроси. То е свързано с три условия, съобщи Барние.
ЕС иска Великобритания да гарантира висока защита на личните данни, да спазва европейската Харта за правата на човека и приеме Европейският съд да решава споровете между нея и ЕС.
Европа и Обединеното кралство имат 10 месеца да се договорят за бъдещите си отношения, тъй като на 31 декември изтича преходният период, в който европейското законодателство действа на територията на Великобритания.
Преходът може да се удължи с до 2 години, но британският премиер Борис Джонсън заяви, че Лондон няма да се възползва от тази възможност.