Veterans Today: Как руснаците свалиха 34 американски крилати ракети Tomahawk при удара в Сирия
Съмненията се насочват към мобилната станция „Рычаг-АВ”
В западните медии се появи снимка на паднала ракета Tomahawk на 7 април на 40 км преди да достигне авиобазата „Шайрат” край Хомс. На изображението се вижда как ракетата просто се е пльоснала на земята без видими повреди, характерни за унищожаване с противоракети.
Западните експерти са убедени, че апаратурите за насочване са изключени под външно въздействие, зад което могат да стоят единствено руските системи за радиоелектронна борба (РЕБ).
Това е гледна точка и на главния редактор на изданието Veterans Today Гордън Даф, ветеран от Виетнамската война. Впрочем той разполага и с лични източници в сирийските спецслужби, които потвърдили неговите догадки.
Според информацията на Veterans Today, цитирана от „Свободная преса”, от 34 изчезнали крилати ракети 5 паднали в околностите на селището Шайрат, убивайки няколко мирни жители и ранили около 20. Останалите 29 „томахавки” рухнали в морето, без изобщо да долетят до брега.
В американската армия се спазват точни процедури за многократно дублиране на целеуказването и залагане на координатите. Глупаво е да се говори и за масово проявили се дефекти в ракетите, летящи при това с дозвукова скорост. Американските експерти просто нямат алтернативно обяснение за ситуацията.
Гордън Даф напомня историята със странното изключване на системата за ПРО ИДЖИС на бойния кораб USS Donald Cook, след като над него прелетя Су-24 на 10 април 2014 г. в акваторията на Черно море. Според американски експерти, „руската войска с помощта на самолетния многофункционален комплекс „Хибини” е способна за заглуши и заслепи войски и въоръжение на НАТО, включително и спътници в космоса, в зона с радиус 300 км.” Почти сигурно е, че точно такава система „Хибини” изключи преди три години системата ИДЖИС при прелитането над USS Donald Cook.
Успехите на Русия в областта на РЕБ не са тайна за САЩ. Например бившият главнокомандващ на силите на НАТО в Европа Филип Брийдлав някога заяви, че успехът на Русия в хибридната операция за Крим беше осигурена именно от системите за РЕБ.
След свалянето на руския бомбардировач Су-24 в Сирия на 24 ноември 2015 г. от турски изтребител, генерал-лейтенант Евгений Бужински заяви, че Русия е принудена да използва средства за РЕБ. Скоро на Хмеймим кацнаха два самолета Ил-20 за радиоелектронно разузнаване и РЕБ. След това в Сирия беше забелязан мобилният комплекс „Красуха-4”, способен да генерира широколентови смущения за средствата на радиовръзката на военното разузнаване на САЩ, включително предаването на данни от разузнаването за спътниците от типа Lacrosse и Onyx и самолетите АУАКС и „Сентинел”.
Има съмнения, че скоро в Сирия е прехвърлен комплексът „Борисоглебск-2”, считан за върха в своя клас. Напълно е обаче възможно, че американските крилати ракети да са свалени от новата станция „Рычаг-АВ”, която може да се инсталира както на вертолети Ми-8, така и на сухоземни средства и малки плавателни съдове. Тази система за РЕБ има своя „библиотека” на военните обекти и самообучаващо се програмно оборудване, което анализира оръжието на потенциалния противник и автоматично подбира режим на излъчване за неутрализиране на целта.
Защо тогава не бяха унищожени всички „томахавки”? Гордън Даф е убеден, че РЕБ не е стопроцентова противоотрова, особено при масиран удар на ракети, при който трябва да се влезе в спътниковия канал за комуникация и навигация на всяка отделна ракета. Очевидно е, че ПВО и ПРО трябва да са многоешелонни.
Някога Барак Обама не нанесе удар с крилати ракети по войските на Асад, което говори не толкова за неговата „слабост” и „нерешителност”, а за неговата осведоменост. Именно поради тази причина той не се реши да въведе безполетна зона.
„Отчитайки напрегнатата кампания от заплахи от страна на САЩ спрямо Сирия и Русия, Москва ще се въздържи открито да обяви своята победа, а и за да не разкрие слабите места на американските ракети. Ако Путин не отговори, значи е доволен от резултата”, обобщава Гордън Даф.
Главният редактор на Veterans Today е уверен: ако и следващата атака на Тръмп се окаже толкова „успешна”, то въздушният юмрук на САЩ вече е загубил някогашната си сила. Във всеки случай Русия и Америка сега правят своите изводи, следователно има голяма вероятност Пентагонът да се опита да вземе реванш.
Преводи редакция: БЛИЦ