Виновните за кризата от Уолстрийт отиват на съд
Негативното отношение на американците към финансовите корпорации се засили, когато през 2008 година администрацията на Джорд Буш похарчи стотици милиарди за спасяване на банките. Това обаче рязко контрастираше с огромните възнаграждения и бонуси, които топ банкерите продължиха да получават.
Новият президент Барак Обама се протипостави остро на годишните бонуси на финансистите, възлизащи общо на 18 милиарда долара. Това е позор и връх на безотговорността, заяви той.
Вторият стабилизационен пакет от 700 милиарда долара, който конгресът одобри, ще бъде изразходван по-рационално, прозрачно и смислено, обещават от администрацията на Обама.
Междувременно неговият екип предложи план за извеждане на САЩ от икономическата криза на стойност 825 милиарда долара. Идеята е да се осигури дългосрочна конкурентоспособност на американската икономика, което предполага създаване на милиони работни места и обновление на инфраструктурата.
ИТ индустрията е една от тези, които очакват спасителни ходове от Обама. Макар и първоначално да се считаше, че хай-тек секторът ще остане незасегнат от кризата, много скоро подобни прогнози бяха опровергани.
Компаниите от ИТ сферата са силно засегнати. Повечето големи играчи обявиха лоши финансови резултати за четвъртото тримесечие и цялата 2008-а година, като предприеха съкращения на персонала. / TechNews.bg
0 Коментара: