Висока смъртност уплаши цяла Европа
В ЕС са регистрирани 450 хиляди смъртни случая над средното между март и ноември 2020 година
В Европейския съюз (ЕС) са регистрирани 450 хиляди смъртни случая над средните стойности между март и ноември 2020 година в сравнение със средната стойност за предходни години. Това сочат данните на ЕС, публикувани днес, пише европейската редакция на Politico.
Увеличението достигна своя връх - 40 процента над средното - през ноември, според данни, публикувани от статистическата агенция Евростат, уточнява Фокус.
Изследователите изчисляват „допълнителните смъртни случаи“ като процент от допълнителните смъртни случаи в сравнение със средната стойност за съответния месец между 2016 и 2019 г. Те изчисляват прогнозната средна стойност за ЕС, използвайки данни от всички страни членки с изключение на Ирландия, които не предоставя информация.
Цифрата през ноември идва след много по-малък връх през април, по време на първата вълна на пандемията, при която смъртните случаи са 25% над средното. След април броят намалява в началото на лятото, но започва да нараства значително от август нататък.
Пикът през ноември беше особено изразен в България, Полша и Словения, като всички те показаха над 90 процента увеличение, след като през април отчетоха ниска смъртност.
Въздействието обаче не се усети само от страните, които бяха пощадени от първата вълна. През ноември Белгия отбеляза ръст от близо 60%, докато Италия и Австрия - с 50%. Увеличението в Белгия е особено изразено, като се има предвид, че страната регистрира близо седем процента по-малко смъртни случаи през юли от средното за предходните години.
Освен че данните показват явно съвпадение на със случаите и смъртните случаи от новия коронавирус, Евростат изтъква още, че статистиката не прави разлика между различните причини за смъртта и затова дава „обща мярка за въздействието на пандемията на Covid-19“, докато използването директно на данни за смъртните случаи от коронавируса може да е по-малко меродавно, защото различните страни имат различни методи за класификация на фаталните изходи от вируса.