Германският евродепутат от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите, Матиас Еске, се заяде с Екатерина Захариева по време на изпита й за европейски комисар.
Преди това, почти на финалния рунд от процедурата, Еске заяви, че на два пъти не чул тя да отговори на зададени й до момента въпроси относно оценката й за мисиите за адаптиране на климата и във връзка с проблемите на рака.
Тя запази самообладание и му отговори, че не е избягала от коментар, а спазва даденото й време за отговори. "Чака се оценката относно мисиите, но имаме конкретно разумно предложение.
Трябва да се подобри управлението и разпределението на отговорностите между всички комисари. До момента не са привлечени достатъчно инвестиции не само от национални, но и от кохезионни фондове. Трябва да има повече финансиране от държавите членки, също и частни инвестиции. Гражданите също трябва да имат ангажимент, но като че ли досега не са били добре информирани", отговори Захариева на Еске.
![]()
Снимка от Европейски парламент
Малко преди това българският евродепутат от Европа на суверенните нации, Петър Волгин, попита няма ли риск военната икономика да стане мотор и в сферата, която й е поверена и как ще успее да предотврати превръщането й в област, в която войната побеждава мира.
![]()
Снимка от Европейски парламент
Захариева отговори, че силно се надява мирът да победи войната. Ресурсите и усилията, които помагаме Украйна да победи, не са загубени пари за нас, те са инвестиции в нашата сигурност, заяви Захариева, а думите й предизвикаха аплодисменти в залата.