Вижте какво се случва в Швейцария заради COVID-19 СНИМКИ
Почти една трета от работната сила са италианци, които всеки ден преминават през границата и обратно
Тъй като навсякъде говорят само за този вирус, реших да внеса своите 5 копейки за случващото се в Швейцария, пише в свой коментар, цитиран от световни медии, мъж, който живее в страната.
Трябва да се отбележи, че Швейцария е една от най-добрите държави по отношение на качеството на медицинската помощ за населението, тоест дори при пълна липса на поминък никой никога няма да остави човек да умре, пише "Поглед инфо".
И по някаква причина мнозина ехидно се хилят на темата, че в страната с най-добра медицина бурно бушува епидемията. Защо?
Всъщност има няколко фактора. Най-основният е италианската част на страната Тичино. Почти една трета от работната сила са италианци, които всеки ден преминават през границата и обратно.
Целият смисъл на ситуацията е, че почти 4000 местни здравни работници са от Италия. Затова правителството е изправено пред дилема: да затвори границата и да направи ситуацията наистина лоша (икономически и по отношение на здравеопазването), или да продължи да се бори с вируса. Избра втория вариант. Границата с Италия е леко покрита, но не повече.
Сега за сериозността. Много хора пишат дивотии за несериозността на вируса. И така, това са глупости. Швейцария няма смисъл да участва в такъв “заговор”, особено в американски. Местните винаги са имали свои интереси и влошаването на икономическата ситуация не е включена в тях.
Почти от самото начало всички събития с 1000 или повече души бяха забранени. Днес училищата са затворени. Освен това Цюрихската висша политехническа школа, най-добрият университет в континентална Европа, беше затворена за студенти. Това е наистина сериозно! Точно така, ние не бихме предприели подобна стъпка, нали уж загубата на репутация е по-скъпа.
Те също обявиха отпускането на 10 милиарда франка за подкрепа на бизнеса. Но още по-интересното е, че вчера промениха политиката за тестване на COVID-19, а сега правят предимно тестове за тези от високорисковата група (възрастни, с хронични заболявания).
Тоест, ако сте на 30 години и имате кашлица, тогава ще кажат да останете вкъщи и това е всичко. Сега са хвърлени основните сили, за да се помогни на нуждаещите се. Тук става въпрос за справедливост в здравната система.
Сега за настроението на хората. Няма особена паника, но всички се опитват да пренесат работата си вкъщи. Дезинфектантите в магазините са разпродадени, както и маските в аптеките. Има възможност границите да се затворят. Опитват се да защитят възрастните хора.
Защо е всичко това? Заради това, че мнозина се опитват да предположат, че това е обикновен грип и не представлява опасност. Ако това беше вярно, тогава швейцарците дори нямаше да трепнат.
Но сега има поне 200 случая на ден (тези, които наистина се нуждаят от лечение, а не младежи с хрема) и това при една от най-добрите системи за здравеопазване. И това е само за част от миналите проверка. В действителност има много пъти повече случаи! Сега съставят списъци на тези с хронични заболявания и създават резерв от лекарства за продължителна пандемия.
Като цяло, особено „надарените“ могат да продължат да се правят на умници и да си внушат, че това е нормален грип, но резултатите предполагат друго. Ситуацията се влошава с всеки изминал ден.
Относно запасите на местните. Швейцария има собствен държавен резерв, в който се съхранява всичко - от машинно масло до лекарства и храна. Дори 3-месечно предлагане на кафе в цялата страна.
Резервът се използва в различни кризисни ситуации, като например, когато Рейн стана плитък преди няколко години. Резервът се изгражда въз основа на партньорство между държавния и частния бизнес: по закона за вносителите на стоки се задължават да съхраняват част от стоките си в резерва, за което се заплаща от федералното правителство. Държавата може да отговаря за някои важни позиции.
Сега се говори за създаване на допълнителен (към предишните обявени 10 милиарда франка) фонд в размер на 25 милиарда франка за подпомагане на малкия и среден бизнес.
Отидох да пазарувам. Те започват да се паникьосват мъничко. Няма тоалетна хартия. Няма особени проблеми с храната, налични са плодове и зеленчуци, но някои продукти (особено в по-евтините магазини) са разграбени: тестени изделия, яйца, брашно, мляко, сирене, консерви риба тон. Няма проблеми с месото и рибата.
Тук е имало макарони
В по-скъпите магазини е налично почти всичко (не знам защо изкупуват плодовете). (Снимка)
Сиренето също го поразграбиха, но ще го има. (Снимка)
Много силно залагат на яйца и мляко (Снимка)
Без дезинфектант и спирт започнаха да се насочват към салфетките. (Снимка)
Буквално вчера тук все още имаше планина тоалетна хартия, а сега планина енергийни напитки. (Снимка)
Определено има безпокойство. По-евтините магазини страдат повече, мисля частично заради това, че мнозина се запасяват в Германия (по-евтино и по-добър избор), Франция и Австралия, а сега са престанали да ходят там и да се отправили по местните евтини магазини.
Превод: В. Сергеев