Вижте скандалната история на попзвездата на "Ислямска държава" и неговата "булка" от ФБР (СНИМКИ/ВИДЕО)

Наричат го "попзвездата на джихада". Задачата му е да възпява ислямистката касапница на "Ислямска държаава" в Сирия, докато се разхожда сред окървавени трупове и обезглавени жертви в пропагандни клипове. И той изпълнява задълженията си с охота. Денис Кусперт, известен като рапър под псевдонима Десо Дог в родната си Германия, е смятан за един от най-ценните активисти на "Ислямска държава", който привлича десетки потенциални бойци през онлайн-мрежите на групировката. Един ключов елемент от историята на Десо Дог обаче се оказа пазен в тайна в продължение на близо 3 години.

CNN успява да разкрие, че терористът е успял да привлече на своя страна и преводачка от ФБР с достъп до класифицирана информация, която бяга от САЩ в Сирия, за да сключи брак с него, пише webcafe.bg.

Даниела Грийн е част от разследващия екип на американското контраразузнаване, когато влиза в нерегламентиран контакт с Десо Дог и го предупреждава, че е поставен под наблюдение. Без да предупреди ръководителите си във ФБР, Грийн заминава за Турция и пресича нелегално границата със съседна Сирия с помощта на терориста.

След един месец живот като съпруга на "боец на Халифата", Грийн осъзнава грешката си и като по чудо успява да се върне в САЩ, където я очаква съд и затвор.


Снимка: CNN

Коя е "булката на джихадиста"

Родена в Чехословакия преди 38 години, живяла за известно време в Германия, Даниела Грийн се омъжва за американски войник и емигрира в САЩ. Завършва Университета Клемсън в Южна Каролина, където прави магистратура по история. Дипломната й работа е на тема "расовата мотивация в колаборационния режим на Франция по време на Втората световна война".

Грийн започва да работи за ФБР като външен експерт - лингвист през 2011 г. За да заеме позицията, трябва да премине през задължителна процедура за проверки и даване на достъп до класифицирана информация.

През януари 2014 г. постъпва на работа в службата на ФБР в Детройт, като част от разследващия екип по делото срещу германски терорист, посочен в съдебните документи като "Лицето А". CNN успява да потвърди, че зад това наименование се крие именно Денис Кусперт "Десо Дог".



Като част от разследващия екип на ФБР Даниела Грийн идентифицира няколко онлайн-профила и телефонни номера, използвани от терориста. Сред тях са и два негови профила в Skype. Грийн обаче е открила и трети негов акаунт в чат-платформата, който не е включила в официалното му досие за ФБР.

На 11 юни 2014 г. Даниела Грийн попълва уведомление за пътуване зад граница - формуляр, който служителите на контраразузнаването и подизпълнителите на агенции, свързани с националната сигурност, са длъжни да разписват, когато излизат от САЩ. По това време тя все още е омъжена за съпруга си - американски гражданин.

В графата "Цел на пътуването" Грийн отбелязва "Ваканция / Лични причини", като добавя уточнение, че иска да се види със семейството си в Мюнхен.

Еднопосочен билет до Ислямска държава

На 23 юни 2014 г. тя се качва на самолет, но не по дестинация Германия. Билетът й е еднопосочен и е за полет до Истанбул, където вече има резервация за хотел Ергуван. Оттам Грийн се прехвърля в Газиантеп на 30-тина километра разстояние от границата със Сирия.
С помощта на посредник Даниела Грийн се среща с "Лице А" и преминава границата на Турция. След като влизат в Сирия, тя сключва брак с Десо Дог, става ясно от делото.

Малко след това обаче Грийн започва да изпраща мейли до неидентифициран получател на територията на САЩ, от чието съдържание става ясно, че жената изпитва съмнения за решението си и че знае, че нарушава законите.

"Бях слаба и не знаех как да се справя с нещата. Наистина обърках всичко този път", пише тя в съобщение от 8 юли 2014 г.
В писмо, изпратено на следващия ден, тя пише: "Избягах и не мога да се върна. Дори не знам как ще оцелея, ако се опитам да се върна. Намирам се в много тежка среда и не знам колко дълго ще издържа, но няма значение. Вече е прекалено късно".

Докато Даниела Грийн пише тези думи, Десо Дог се бие активно на страната на "Ислямска държава". Пет седмици след като тя напуска САЩ, федералната прокуратура издава заповед за ареста й на 1 август 2014 г.

По неясни пътища, тя успява да избяга от Сирия само седмица след това и се връща в САЩ. Арестуват я на 8 август 2014 г.


Снимка: CNN

Чист късмет или липса на схватливост?

През ноември Грийн приема да сътрудничи на обвинението и прокурорите настояват пред съда делото й да се гледа при затворени врати поради "сериозната вероятност от непосредствена опасност за живота на подсъдимата, свидетелите или други лица, свързани с разследването".

Няколко месеца по-късно, през април 2015 г., прокуратурата приключва с разследването. Части от делото й са разсекретени със съгласието на съдията.

Наблюдаващият прокурор по делото Томас Гилис пише: "Тя постави под заплаха националната ни сигурност, като изложи себе си и познанията си по чувствителни теми в ръцете на терористични организации. Фактът, че е успяла да избяга невредима и без да разкрие голяма част от информацията, с която разполага, е или чист късмет, или липса на схватливост от страна на терористите, с които е имала взаимоотношения".

Прокурорът настоява за смекчена присъда поради съгласието на Грийн да съдейства на властите незабавно. Той посочва, че помощта й по делото е била "ключова, дългосрочна и от съществено значение".

"След бруталната злоупотреба със служебното си положение, подсъдимата се опита да поправи грешките си и в крайна сметка да помогне отново на страната си", се посочва още в документите по делото.

Един месец след като Даниела Грийн се признава за виновна, държавният секретар на САЩ Джон Кери публикува съобщение, в което посочва поименно Денис Мамаду Кусперт за "лице, което е извършило или заплашва да извърши терористични актове, които застрашават сигурността на американски граждани или националната сигурност или икономиката на САЩ".

Това е първата стъпка преди включването му в регистъра на "глобалните терористи" през февруари 2015 г.



През октомври 2015 г. Пентагона публикува информация, в която съобщава, че Десо Дог е убит по време на въздушен удар по Рака в Северна Сирия. Девет месеца по-късно обаче военното министерство на САЩ признава, че Кусперт все пак е оцелял след бомбардировките. Опровержението за смъртта на Десо Дог е публикувано на 3 август 2016. На следващия ден Даниела Грийн е освободена от федералния затвор.

"Това е смайващо унижение за ФБР, няма съмнение", коментира пред CNN бившият говорител на Държавния департамент Джон Кърби.
По думите му - самото влизане на Даниела Грийн в Сирия е изисквало разрешение от страна на висшите ръководители на "Ислямска държава". Опитите на чужденци да навлязат в район, контролиран от терористите в Сирия, обикновено завършват с екзекуция.

"Тя е американка, жена, служител на ФБР и въпреки това е успяла да заживее с известен кадър на ИДИЛ - това няма как да се случи без координация с ръководството на групировката", смята Кърби.

Благодарение на съгласието си да сътрудничи на службите, Даниела Грийн получава присъда от едва 2 години - много по-ниско наказание от това, което съдът обикновено присъжда дори на лицата, направили неуспешен опит да заминат за Сирия с цел джихад (средно около 13 години).

Днес Грийн работи като управител на салон в хотел в САЩ. Отказва да говори пред журналистите от CNN, като посочва, че не иска да постави в опасност живота на семейството си.

 

  • Категории: Свят
  • Тагове: