„Вратичка“ в санкциите позволява плащането на газа в евро към руска банка

10 държави в ЕС „клекнаха“ пред исканията на Путин газът да се плаща в рубли

Руската рубла скочи до невиждани от 6 месеца нива спрямо долара въпреки санкциите, откакто Путин обяви, че ще продава руски газ само за рубли, пише Флагман.

Това поставя под въпрос ефективността на икономическите наказания, които Европа наложи над Москва, но по-рано днес унгарският президент Виктор Орбан разкри каква е причината и тя се състои в една дума – лицемерие.

Докато от Брюксел звучат „песни“ за това, че Европа няма да се поддаде на натиска от Кремлин, оказва се, 10 държави членки на ЕС купуват газ с рубли – в нарушение, според ЕК, на санкциите.

Орбан не уточни кои са страните, които все пак са се „поддали“ на натиска от Русия, но е лесно да се предположи, че става въпрос за тези, които са най-зависими от доставките на синьото гориво на „Газпром“. 

За разлика от тези държави, които са преценили, че все пак могат да купуват газ за рубли, използвайки немалкото „вратички“ в санкциите, за да гарантират, че през идната зима няма да оставят жителите си на студено, България на инат върви в друга посока.

Механизмът, предложен от Русия и допреди седмица одобрен от ЕС, е прост – договорите с „Газпром“ продължават да се изпълняват, като плащанията се осъществяват в долари или евро към „Газпромбанк“, където се валутата се прехвърля в рубли.

Технически погледнато така не се нарушават санкциите, Кремъл е доволен и като такъв – праща газ за страните в ЕС, които от своя страна също са доволни. Не и България, която сега изглежда рискува живота на малкото си останала индустрия заради чистото следване на политическа идеология.

Както обясни по-рано днес бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов, сега страната ни отново купува руски газ, през посредници и на значително по-висока цена.

Но иначе от ЕС обясниха, че всяка страна и компания, която се съгласи да отвори сметка в рубли в Русия за газ нарушава санкциите. Както The Guardina писа обаче има „вратичка“.

„Изискването от Кремъл не спира вносителите на газ да поискат от „Газпром“ да се съгласят, че покупката е успешна в момента, в който мине първото плащане в евро или в долари. Всяка конверсия на парите оттам нататък се случва след като сделката е финализирана и в този смисъл няма нарушение на санкциите.

Единствената пречка в този случай е да има потвърждение от двете страни. Газпром и Газпромбанк са обект на санкции и затова купувачите трябва да преминат през един голям лабиринт от предложения, но все пак такъв вариант е възможен. 

Представители на кабинета на Орбан заявиха открито, че са отворили еврова сметка в руската „Газпромбанк“, която впоследствие конвертира валутата в рубли. „Освен нас, има други 9 страни, които използват същата схема. В това няма съмнение.“, заяви говорителя на кабинета Гегели Гуляс.