Връхна точка в напрежението между Вашингтон и Москва след заседанието на ООН
В петък (7 април) в Ню Йорк се проведе извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН. Повод за него са американските ракетни удари над авиобазата в сирийската провинция Хомс. Според решението на САЩ, заседанието се проведе при открит режим, пише Руски дневник. В рамките на извънредното заседание, свикано по искане на Русия, многократно бяха посочвани косвени виновници за химическата атака в Идлиб и последвалите я действия от страна на САЩ.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призова участниците в заседанието за сдържаност в търсенето на политическо решение за Сирия. Такава обаче беше трудно постижима, предвид разминаванията във възгледите на страните по отношение на отговорността към сирийския проблем.Един от водещите в словесните атаки беше заместникът на постоянния представител на Русия в ООН Владимир Сафронков, който заяви, че американската агресия насърчава тероризма.
От своя страна американската представителка Ники Хейли отново хвърли вината за ситуацията в Сирия върху Русия, заради това, че не е реагирала на "престъпленията на сирийския президент Башар Асад". В същото време руският представител призова САЩ да прекрати агресията в Сирия и да се фокусира върху борбата с тероризма, предаде РИА "Новости". "САЩ говорят много за борбата с международния тероризъм, като това обосновава наличието на американски войски в Сирия – без покана от страна на легитимното правителство в Сирия, без санкции от Съвета за сигурност на ООН. Манипулациите им с устава на ООН не са подложени на никакви критики", каза Сафронков.
Френският представител Франсоа Делатр определи като законни американските въздушни удари в отговор на смъртоносната химическа атака, а представителят на Обединеното кралство Матю Райкрофт заяви, че противопоставянето на химическото оръжие е от особена важност. В допълнение той каза, че Русия трябва да си направи изводи във връзка с "подкрепата на престъпния режим". По думите на британския представител, ако не беше Русия, Асад би се явил пред съда, и призова Кремъл да "спре защитата на военния престъпник", предаде ТАСС.
Руският представител подчерта, че САЩ, Франция и Великобритания са обсебени от свалянето на сирийския президент и напомни на Райкрофт за "колониалното лицемерие" на Великобритания.
Сафронков обвини Запада в "двойни стандарти", заради реакцията на химическите атаки в Близкия Изток. Той подчерта, че американските удари в Сирия отвличат вниманието от многочислените жертви в Ирак, причинени от едностранни действия от страна на Вашингтон и партньорите му. Според него западните медии мълчат за трагедията в иракския град Мосул, където операциите срещу "Ислямска Държава" отнеха десетки човешки животи. "Какво, тези жертви втора категория ли са, втора класа? ", каза Сафронков, цитиран от ТАСС.
По време на заседанието се засили напрежението между Вашингтон и Москва, а до единно решение не се стигна. САЩ заяви, че има готовност да предприеме още военни действия в Сирия и предупреди, че те няма да стоят със скръстени ръце, когато се използва химическо оръжие. Москва от своя страна обвини Вашингтон в погазване на международното право с въздушните удари в Сирия.