Всичко е пари: Войната в Украйна ще се окаже манна небесна за US търговците на оръжие

От "Рейтиън" и "Локхийд-Мартин" потриват доволно ръце, очакват нарастването на напрежението да допринесе за международните продажби

Хилядите ракети, дронове и боеприпаси, изпратени от САЩ в Украйна, не попълниха директно сметките на американските търговци на оръжие, но се очаква в дългосрочен план те да спечелят от конфликта, тъй като западните страни са загрижени да подсилят отбраната си срещу Русия, пишат Франс Прес, цитирани от БТА.

Вашингтон, подобно на някои свои съюзници, бръкна в запасите си, за да достави на украинската армия свои ракети "Стингър" и "Джавлин" - оръжия, които отдавна са платени на производителите си "Локхийд-Мартин" и "Рейтиън текнолъджис".

Следователно не би трябвало финансовите отчети на тези компании за първото тримесечие, които ще бъдат обявени през идните седмици, да се надуят особено много. Тези запаси обаче ще трябва да се попълват.

Пентагонът смята да отдели 3,5 милиарда долара за тази цел, които са предвидени в закон, приет в средата на март, съобщи пред АФП говорителка на министерството на отбраната на САЩ.

"Джавлин" сега се произвеждат от съвместно предприятие на "Локхийд" и "Рейтиън". Ракетите "Стингър" на "Рейтиън" бяха спрени от производство, преди Пентагонът да направи поръчка за 340 милиона долара през лятото на миналата година.

"Ще проучим варианти за по-бързо възстановяване на американските запаси и запълване на изчерпаните резерви на съюзници и партньори", каза говорителката. "Ще бъде необходимо време за подновяване на индустриалната база - при основните доставчици и подизпълнителите - за да се позволи съживяване на производството."

Проф. Дуранкев обясни защо САЩ са най-големите печеливши от войната в Украйна за сметка на Европа

Печалбите, които компаниите може да получат от тези ракети, известни с простата си употреба, не би трябвало да са прекомерни, смятат няколко запитани от АФП експерти от отбранителния сектор.

Според Колин Скарола, от компанията за инвестиционни проучвания CFRA, "ако 1000 (ракети) "Стингър" и 1000 "Джавлин" се изпращат в Източна Европа всеки месец през идната година, това може да донесе между 1 и 2 милиарда долара приходи" за "Рейтиън" и "Локхийд". Сума, която не е пренебрежима, но трябва да бъде съотнесена към данните за техните продажби за миналата година, съответно от 64 и 67 милиарда.

"Рейтиън текнолъджис" без съмнение печели много повече, когато продаде една отбранителна система "Пейтриът" на Саудитска Арабия, отколкото произвеждайки ракети Стингър", отбелязва Джордан Коен, специалист по продажбите на оръжия от аналитичния център Институт "Катон". "Не е сигурно, че те ще искат да посветят много ресурси на това."

Най-големите предприятия от отбранителния сектор в САЩ - "Локхийд", "Рейтиън" и "Нортроп Груман" - не отговориха на запитвания на АФП. От "Дженерал дайнамикс" подчертаха, че не са променяли прогнозите си от януари, а "Боинг" просто отбеляза, че е работа на правителствата да вземат решенията си за бюджета.

Конкуренция между големите сили

По време на публикуването на резултатите на техните компании в края на януари, някои ръководители допускаха, че ситуацията е благоприятна за дейността им.

Грег Хейс, главният изпълнителен директор на "Рейтиън", призна, че нарастването на напрежението в Азия, Близкия изток и Източна Европа без съмнение ще допринесе за международните продажби, "не незабавно", но "по-късно през 2022 г. и след това".

Неговият колега от "Локхийд-Мартин", Джеймс Тайклет, спомена за "подновяване на конкуренцията между големите сили", която може да доведе до нарастване на американския бюджет за отбрана.
 


"Войната в Украйна разбърка картите на геополитическия ред така, както не бяхме виждали от 30 години", отбелязва Бъркет Хюи от компанията за финансови услуги "Морнингстар". "Хората разбират, че светът е много по-малко сигурен и че вероятно ще има нужда от увеличаване на инвестициите в отбраната, което може да облагодетелства предприятията от сектора."

Ervenesel: Войната в Украйна е нужна на САЩ, ето 7 причини защо

Същата позиция поддържа и Ерик Хигинботъм, от Центъра за международни изследвания към Масачузетския технологичен институт, според когото западните правителства, както вече става от няколко години в Азия, "ще се опитват по-малко да намалят разходите си" в тази сфера.

В САЩ Байдън предложи увеличаване на бюджета за отбрана с 4 на сто - число, което трябва да се съотнесе към инфлацията. Но бюджетът най-малкото не намалява.

Германия, след като дълго време изоставаше що се отнася до военните си разходи, обяви в края на февруари, че деблокира пакет на стойност 100 милиарда евро за модернизация на своята армия.

В този контекст "страните вероятно ще се опитат и да подобрят оперативната съвместимост (на своята техника) с тази на САЩ, които в крайна сметка са опората на НАТО", добавя Хигинботъм.
 


Така Германия реши в средата на март да закупи изтребители Ф-35 от "Локхийд-Мартин", поставяйки началото на продължаващ няколко години процес, предшестващ доставката им, която е моментът, когато производителите получават основната част от приходите.

Тази "Ф-35-икация" на армиите извън САЩ е добра новина за американските предприятия, а американските военни със сигурност виждат в нея практическа полза, отбелязва Ерик Гомес, специалист по отбранителната политика в Института "Катон".

"Но това прави по-трудно за САЩ да обмислят отдръпване от Европа", в момент, когато администрацията на Байдън "повтаря редовно, че неин приоритет (в сферата на отбраната) е Китай", добавя той.