Вучич и Орбан летяха с 200 км в час на влак от Белград до Нови Сад ВИДЕО
Китайски компании също отговаряха за изграждането на комуникационния и сигнален инженеринг в този участък
Официални лица както от Сърбия, така и от Унгария проведоха церемония по откриване, за да отпразнуват началото на експлоатацията на участък от железопътната линия Белград-Будапеща, съобщава китайското посолство в Сърбия, цитирано от pogled.info
80-километровата отсечка, която свързва Белград и Нови Сад, столицата и вторият по големина град в Сърбия, е част от 341-километровата железопътна линия Белград-Будапеща, която има проектирана скорост от 200 километра в час, се отбелязва в изявлението.
В събота сръбският президент Александър Вучич, унгарският премиер Виктор Орбан, както и други държавни служители се качиха на влака на жп гарата в Белград. Само 33 минути по-късно влакът пристигна на гарата в Нови Сад и беше топло посрещнат от местните жители.
Сърбия ни удари в земята! Пускат влак-стрела СНИМКИ
Според изявлението, участъкът Белград-Нови Сад се състои от две части, като едната от тях е построена от China Communications Construction, както и от China Railway International под формата на договори за инженеринг, обществени поръчки и строителство.
Китайски компании също отговаряха за изграждането на комуникационния и сигнален инженеринг в този участък.
Железопътната линия, която е важен проект в рамките на "Един път, Един пояс", показва непрекъснатия напредък на инициативата въпреки трудностите като пандемията от Ковид-19 и геополитическото напрежение.
Данните на Министерството на търговията показват, че търговията на Китай със страни по маршрута на "Един път, Един пояс" се е повишила до осемгодишен връх от 11,6 трилиона юана (1,82 трилиона долара) през 2021 г., което представлява почти една трета от общата търговия на Китай.
Железопътният проект Белград-Будапеща също е успешен модел на транснационално сътрудничество, тъй като в проекта участват компании от множество страни.
Освен Китай, руски компании участваха в изграждането на железницата. Германските компании са инсталирали оборудване за наблюдение, а влаковете са произведени в Швейцария, разкрива агенция Цинхуа.