Вучич посочи реалното състояние на отношенията между България и Сърбия

Отношенията между Сърбия и България са наистина добри. Култивираме искрени приятелски отношения с България и българския народ, заяви сръбският президент

Отношенията между Сърбия и България са много добри и приятелски, каза днес президентът на Сърбия Александър Вучич и подчерта, че представителите на българското национално малцинство в Сърбия винаги могат да разчитат на отворените обятия на държавата, цитира думите му най-авторитетният сръбски вестник “Политика“, пише Труд бг. 

„Отношенията между Сърбия и България са наистина добри. Култивираме искрени приятелски отношения с България и българския народ “, каза Вучич в Цариброд (Димитровград) на съвместна пресконференция с българския президент Румен Радев.

Той предаде, че е разговарял с госта си днес, в допълнение към темата за учебниците на български език, преди всичко за икономиката, заетостта и привличането на инвестиции в тази част на Сърбия. Както той каза, те да се договорили да работят заедно, за да осигурят инвестиции и работа на хората.

„Казах на Радев и на представителите на българското малцинство, че винаги могат да разчитат не само на приятелски отношения, но и на напълно отворените обятия на държавата към тях, защото не виждаме проблеми, които да ни разделят,“ каза Вучич.

Той подчерта, че членовете на българското национално малцинство трябва да бъдат мост между Сърбия и България. „Най-голям е броят на исканията за информация на майчиния език и разработването на нови учебници. Готови сме да им предоставим това с техническата помощ на България “, каза Вучич.

Той също така заяви, че търговският обмен между двете страни е добър, като обаче подчерта, че той може и трябва да бъде по-висок. „След годината на коронавируса сега нещата се оправят. Очакваме да увеличим търговския обмен от 1,4 млрд. евро на 1,5 млрд. евро през следващия период “, каза Вучич.

Ще се опитаме да акцентираме върху нещата, които ни свързват и ни сближат, както и да разрешим нещата, които са ни разделяли в миналото, посочи днес президентът на Сърбия Александър Вучич по повод срещата с президента на България, Румен Радев. По време на съвместната пресконференция той посочи, че има много общи проекти, които са много важни.

„Изградихме магистрала до границата, а България изгражда скоростен път до София, тоест магистрала. Извършваме цялостна реконструкция на железния път, а в началото на следващата година започват работи по отсечката Ниш-Димитровград на стойност 270 милиона евро. "Когато реконструираме тази железница и имаме споразумение с ЕС за бърза железопътна линия до Ниш, допълнително ще сближим две държави и двете ни столици," обясни Вучич.

Той припомни и проекта за газов интерконектор на стойност 89 милиона евро, оценявайки, че това е важна инвестиция за Сърбия, защото ще даде възможност за по-нататъшно диверсифициране на енергийните източници чрез „Балкански поток“.

Той каза, че са говорили за откриване на нови малки гранични пунктове, което би означавало много за гражданите в граничната зона. "Ще разгледаме еднократното работно време в периода от 7 до 15 или 16 часа", обяви Вучич.

Той благодари на България за подкрепата на Сърбия по нейния европейски път и каза, че пожелава всичко най-добро на братския български народ.

„Не виждаме никакви проблеми между нашите две страни. Посещението на паметниците и решаването на всички исторически проблеми, които трябва да оставим след себе си и да помислим за бъдещето, мисля, че намери плодородна почва у нас. Пожелавам всичко най-добро на българския народ, където и да сме живи и здрави, ние сме приятели и братя. "Днес ще открием паметника на Кирил и Методий и ще се опитаме да уважим нещата, които ни обвързват и ни сближат и да разрешим нещата, които са ни разделяли в миналото", каза той, цитиран от агенция Tanjug.

Българският президент Румен Радев заяви днес, след среща със сръбския президент Александър Вучич в Димитровград, че България изгражда общ европейски път със Сърбия и подчерта, че президентът Вучич изпълнява всичко, което е обещал, що се отнася до договореното и правата на българското национално малцинство в Сърбия.

"Взаимодействаме с г-н Вучич от години, имаме откритост и разглеждане на всички въпроси, ясна визия за това как да подобрим сътрудничеството и да постигнем още по-голям успех, как да начертаем общия си европейски път заедно", каза Радев в обръщение към медиите след срещата.

Той благодари за поканата и топлото гостоприемство и припомни, че среща на двамата президенти се проведе за първи път преди три години, отново заедно с българското национално малцинство в Сърбия.

„Това беше безпрецедентна среща. Това показва едно приятелство, добросъседски отношения и решителни действия по въпроса за нашите два народа ", оцени Радев.

„Днес не само споделяме общо духовно пространство, възхвалявайки Кирил и Методий, но и пишем на една и съща азбука. Това показва историческа близост, но също така очертава общия ни път за нашите амбиции. Продължаваме към по-нататъшно приятелство “, каза Радев.

"Благодаря Ви, президент Вучич, защото изпълнявате всичките си обещания, които поемате", каза президентът на България, цитиран от агенция Tanjug.

Днес в двора на гимназията на Св. Св. Кирил и Методий в Цариброд (Димитровград) беше тържествено открит паметник на славянски просветители, а на церемонията присъстваха президентът на Сърбия Александър Вучич и президентът на България Румен Радев.

Под звуците на химните на Сърбия и България, изпълнени от членове на гвардейската част на Сръбската армия, паметникът беше открит в присъствието на гражданите на Димитровград.

След откриването на паметника президентите Вучич и Радев ще посетят реконструираната сграда на гимназията „Св. Св. Кирил и Методий“.

Основният камък за паметника бе положен от Вучич и Радев на 22 юни 2018 г.

Впрочем във всички славянски страни, с изключение на Полша и Словения, на 24 май се чества Денят на Кирил и Методий, т.е. Денят на славянската писменост и култура, коментира агенция Tanjug.

Президентът на България Румен Радев заяви днес, след откриването на паметника на Кирил и Методий в Димитровград заедно с президента на Сърбия Александър Вучич, че това е важно историческо събитие и символ на общата духовна и историческа близост на сръбския и българския народ, но и нa общото бъдеще.

„Щастлив съм, че младите хора виждат пример за приятелство и сътрудничество днес и че ще го носят със себе си в бъдеще“, подчерта Радев.

Той казва, че паметникът също така показва, че двата народа са способни да се отнасят с уважение към различията и да разрешават по разумен начин всичко, което ги е отдалечaвало.

„Ние сме близки, не само географски, но и духовно, именно Кирил и Методий са показали тази близост през вековете, откакто пишем с една и съща азбука, с което малко народи могат да се гордеят. Искам да благодаря на всички, които допринесоха за това събитие да се проведе днес, и да се обърна към нашите сънародници и да им напомня думите на Вучич, когато положихме основния камък, и споделям същото - бъдете свободни и горди да изразявате себе си и да запазите своя дух , корени, език и идентичност, но не забравяйте, че сте лоялни граждани на държавата, в която живеете и зачитайте законите на държавата, в която живеете, защото това е начинът за постигане на общо европейско бъдеще ", каза Радев.

Той добави, че това може да бъде пример на други страни в региона как да изграждат приятелство и сътрудничество и как да уважават историческите корени, цитира думите му агенция Tanjug.