Вучич припомни войната в Югославия и обвини Запада в лицемерие
Сръбският президент аяви, че Западът подкрепя териториалната цялост на Украйна, като напълно забравя за териториалната цялост на Сърбия
Сръбският президент Александър Вучич заяви, че Западът подкрепя териториалната цялост на Украйна, като напълно забравя за териториалната цялост на Сърбия, която самият той е нарушил, предават информационните агенции, цитирани от Фокус.
Сръбският лидер направи това изявление в петък на съвместна пресконференция в Белград с унгарския министър-председател Виктор Орбан.
"Обърнах внимание на министър-председателя Орбан върху степента на лицемерие и проблемите, с които се сблъскваме с разказа за териториалната цялост. Колко лесно е Западът да защитава териториалната цялост на Украйна, което е в съответствие с Устава на ООН, но колко лесно е да забрави, че има Устав на ООН в случая със Сърбия, колко лесно е да забрави, че има валидна резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, в която се говори за териториалната цялост на Сърбия", каза Вучич.
"Говорихме за проблемите на Сърбия, говорихме за това защо популярността на ЕС в Сърбия намалява", каза той. "Сърбия е на европейския път и иска да остане на него, но има и свои национални и държавни интереси."
По-рано френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц изпратиха съвместно писмо до сръбския президент, в което призоваха за "трудни решения" относно Косово и Метохия. Макрон и Шолц уведомиха Вучич за изпращането на съветници на германския канцлер и на френския президент, които да помагат на специалния представител на ЕС за Западните Балкани Мирослав Лайчак.
На 9 септември преговарящи от ЕС заминаха за Сърбия, за да "проучат възможностите за напредък в диалога" между Белград и Прищина. Преди да пристигнат в Белград, те се срещнаха с премиера на Косово Албин Курти в Прищина.
С Резолюция 1244 на Съвета за сигурност на ООН, приета на 10 юни 1999 г., се потвърждава, че автономната провинция Косово и Метохия е част от Сърбия. През февруари 2008 г. косовските власти едностранно обявиха независимост. Повече от 60 държави, сред които Русия, Индия и Китай, както и пет държави - членки на ЕС, включително Румъния, се противопоставят на признаването на Косово.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук