Washington Post: Подготвя ли се Русия за голяма война?

Запада без основание го тикат към истерия пред мнима „руската опасност”

Американският вестник Washington Post анализира последните действия на Русия по отношение на Запада и прави трезв извод: Разговорите за бомбоубежища, преместване на ракети и гръмки изявления на политици всъщност се оказват рекламни ходове или част от рутинни планови дейности, като изобщо не означават преминаване към горещ конфликт.

Washington Post започва анализа на ситуацията с разказ за плаката, появил в жилищен район на Москва. Неговата същност се свежда до това, молят жителите да дадат по 500 рубли (7 евро) за строителство на на нови бомбоубежища в отговор на „очаквана ядрена агресия спрямо Русия от страна на не приятелски страни”, тоест САЩ и съюзниците им. Означава ли това война? Определено не. Историята се оказва мистификация за измъкване средства от пенсионери.

Като втори обект за разглеждане авторът избрал извънредните хлебни дажби. В частност губернаторът на Санкт Петербург одобрил план за осигуряване на извънредни дажби от 300 гр хляб на 20 дни за всеки от 50те милиона жители награда. И това обаче не означава приближаването на войната – това е повече рекламен ход, отбелязва Washington Post.

В Русия веднага е направен паралел с 900-дневната блокада на Ленинград по време на Втората световна война. Днешният план обаче предвижда двойно по-големи дажби.

Политиците, които твърдят за приближаването на войната, също нищо не решават, продължава Washington Post. Владимир Жириновски, който тръби за приближаващата война, е правил и други гръмки изявления в медиите. Целта му е да обърне внимание върху личността си, от него нищо не зависи, той е „много далеч от ядрения бутон – неговата партия има 39 депутати от 450-членната Държавна Дума.

Руското правителство одобрило поправка в закон, позволяващ увеличаване на състава на армията за сметка на 6-месечни кадрови войници по договор, се съобщава в публикацията, но и това не означава подготовка за война, е категоричен Washington Post. Това положение влиза в сила само в период на извънредни обстоятелства, като стихийни бедствия или вътрешни безредици.

Подготовка за война не означава дори преместването на руските ракети „Искандер” в Калининград, граничещ с Балтика, отбелязва вашингтонското издание. Руското МО оповести, че това не е направено скрито, защото е част от плановите мероприятие по подготовка на войските. Външният министър на Литва го окачестви като стъпка на елементарна „преговорна тактика, макар и неприятна”, отбелязва Washington Post.

Превод и редакция: БЛИЦ
 

  • Категории: Свят
  • Тагове: