WP гръмна с новина за Байдън и Тръмп, отиват в Тексас и...

Двамата водещи кандидати за президент се борят за предимство по нестабилния въпрос за имиграцията, създавайки рядък разделен екран

Президентът Байдън и бившият президент Доналд Тръмп пътуват до граничните градове на Тексас в следващите дни, създавайки необичаен спектакъл от дуелни посещения, в които се очаква бъдещите президентски съперници през 2024 г. гръмогласно да се обвиняват един друг за хаоса на границата. Това пише в статия на washingtonpost.com, специално преведена от БЛИЦ.

Байдън ще посети Браунсвил, като ще направи второто си пътуване до границата, откакто стана президент. Пътуването му е част от неотдавнашни усилия да се поеме инициативата по въпроса за нелегалната имиграция, която социологически проучвания показват, че е била политически вредна за него.

Тръмп, водещият републикански кандидат за президент, ще посети Ийгъл Пас, град, който се превърна в символ на републиканското неподчинение срещу начина, по който Байдън се справя с имиграцията. Губернаторът на Тексас Грег Абът, републиканец, превзе парк в града по-рано тази година, изключвайки агентите на граничния патрул на САЩ, които отдавна са го използвали като плацдарм.

Граничният град в Тексас е на ръба, докато Абът започва имиграционна битка.

Посещението на Байдън подчертава политическата му уязвимост, след като издържа на продължителни републикански атаки срещу рекордните нива на мигранти на границата. Байдън наскоро прие твърдо двупартийно предложение на Сената относно имиграцията, като каза, че ще използва неговите разпоредби, за да затвори границата, ако преминаването достигне определено ниво.

Републиканците, които настояваха мерките за налагане на границите да бъдат добавени към пакета за чуждестранна помощ, блокираха мярката след опозиция от страна на Тръмп, който каза, че се опасява, че приемането й ще помогне на Байдън да се справи с политическа отговорност.

Разочарован от бездействието на Конгреса, Байдън обмисля изпълнителни действия, които биха могли да ограничат неразрешената миграция и процеса на предоставяне на убежище, според служители на администрацията, които са говорили при условие за анонимност, за да обсъдят вътрешните обсъждания.

Не е ясно дали граничното посещение на Байдън – заедно с потенциалните му  действия и новата му огнена реторика – може да промени политическата динамика на имиграцията. Но Белият дом се надява, че една по-твърда позиция може поне да намали предимството на републиканците по въпроса.

Представител на Белия дом каза, че Байдън в четвъртък ще „обсъди спешната необходимост от приемане на двупартийното споразумение на Сената за гранична сигурност“ и „повтаря призивите си към републиканците в Конгреса да спрат да “играят на политика” и да осигурят необходимото финансиране за допълнителни агенти на граничния патрул на САЩ, повече офицери и други ресурси.

Президентът също така ще се срещне в четвъртък с агенти на граничния патрул, служители на правоприлагащите органи и местни политически лидери, каза служителят. Компромисът на Сената за границата щеше да финансира наемането на хиляди гранични патрули и служители на убежището, както и увеличаване на капацитета за задържане.

Тръмп и други републиканци ясно дадоха да се разбере, че ще се противопоставят на всяко усилие на Байдън да отклони политическите щети, причинени от периодичните сцени на хаос по границата през последните три години.

В изявление в понеделник говорителката на кампанията на Тръмп Каролин Лийвит нападна Байдън за посещението му на границата, като каза, че „имал три години да посети границата и да разреши кризата, която създаде“ и намекна, че президентът пътува там само по политически причини.

„Сега служителите на Байдън го изпращат там в същия ден, когато беше публично съобщено за пътуването на президента Тръмп, не защото всъщност искат да решат проблема, а защото знаят, че Байдън губи ужасно“, каза Лийвит. „Неискреният опит на Байдън в последната минута да преследва президента Тръмп до границата няма да успее – американците знаят, че Байдън е еднолично отговорен за най-тежката имиграционна криза в историята и последвалата криза с мигрантската престъпност на Байдън, засягаща всяка общност в нашата страна. ”

Действията на президента, по-малко от месец след като той каза, че е „направил всичко по силите си“, за да осигури едностранно границата, отразяват как нарастването на миграцията продължава да дразни администрацията му. През последните седмици Байдън сигнализира за нова готовност да предприеме агресивни действия, които отдавна са анатема за много демократи.

Представители на администрацията казаха миналата седмица, че не са взети окончателни решения за възможни изпълнителни действия и че остава възможно Байдън в крайна сметка да не предприеме такива мерки.

През декември рекорден брой мигранти скочиха до границата, въпреки че оттогава нелегалните граници са намалели с 50 процента.

Тръмп, който привлече подкрепа за първата си президентска кампания през 2016 г. отчасти с острата си реторика за имиграцията, включително обещанието да построи гранична стена, се стреми да постави въпроса в центъра и на настоящата си кампания.

Бившият президент често е използвал дехуманизиращ език, за да опише имигрантите без документи, като коментира, че са започнали „инвазия“ в Съединените щати и ги обвинява в „отравяне на кръвта на страната“, език, който предизвиква сравнения с нацистката реторика.

Тръмп си приписва заслугата за убийството на граничния компромис на Сената, който беше изкован от двупартийна група сенатори за период от седмици. Законодателите от Републиканската партия се отказаха от сделката, след като Тръмп каза, че подобна мярка „би била още един подарък за радикалните леви демократи“.

Проучванията показват, че мнозинството от гласоподавателите не са доволни от начина, по който Байдън се справя с граничните въпроси.

Проучване на университета Монмут този месец установи, че 71 процента от американците не одобряват начина, по който Байдън се справя с имиграцията, а 26 процента го одобряват. Неодобрението към работата на президента с имиграцията е с 13 пункта по-високо от неодобрението към цялостното представяне на работата му, което е 58 процента.

Същото проучване установи, че 61 процента казват, че нелегалната имиграция е „много сериозен проблем“, спрямо 46 процента през 2019 г. и 45 процента през 2015 г. Въпреки че загрижеността по въпроса варира рязко според партиите, нивото на загриженост се повиши сред демократите, републиканците и независими.

Байдън, който по време на набиране на средства миналата седмица каза, че „границата е в хаос“, продължи да удря републиканците, че заличават двупартийното законодателство, което щеше да осигури повече финансиране за налагане на границите и да даде на президента нови правомощия за ограничаване на миграцията.

Белият дом изтъкна подкрепата на консервативния синдикат на граничните патрули за законопроекта и продължи да призовава републиканците да приемат законодателството, въпреки че перспективите му изглеждат неясни. Без ползата от допълнителното финансиране в законодателството сътрудниците на Белия дом казват, че всяка изпълнителна заповед на Байдън би имала ограничено въздействие.

„Републиканците в Конгреса избраха да поставят партийната политика пред нашата национална сигурност, отхвърлиха това, от което граничните агенти казаха, че имат нужда, и след това си дадоха двуседмична ваканция“, каза говорителят на Белия дом Анджело Фернандес Ернандес в изявление в четвъртък, като се позовава на скорошно ваканция в Конгреса.

„Никакви действия на изпълнителната власт, колкото и агресивни да са, не могат да осигурят значителните политически реформи и допълнителните ресурси, които Конгресът може да предостави и които републиканците отхвърлиха“, добави той.

В същото време Байдън е изправен пред натиск от страна на прогресивните в неговата партия, недоволни от очевидното му изместване надясно по отношение на имиграцията.

„Правенето на впечатления за Тръмп не е начинът, по който бием Тръмп“, написа миналата седмица конгресменът Александрия Окасио-Кортес в X, по-рано известен като Twitter, посочвайки съобщенията, че Байдън планира да използва правомощията, поддържани от Тръмп, за да блокира мигранти от влизане в страната. „Търсенето на убежище е законно право на всички хора. Изправени пред авторитарна заплаха, ние не трябва да се поддаваме на принципите си - трябва да се ангажираме с тях.

Тръмп обаче продължи настъплението си както срещу Байдън, така и срещу имигрантите без документи.

„Когато аз бъда ваш президент, ние незабавно ще запечатаме границата, ще спрем инвазията и на първия ден ще започнем най-голямата операция по депортиране на нелегални ПРЕСТЪПНИЦИ в американската история!“ той публикува в Truth Social.

В тази публикация Тръмп спомена неотдавнашното убийство на Лейкън Хоуп Райли, студентка по медицински сестри в университета в Августа, чието тяло беше открито в кампуса на университета в Джорджия. Хосе Ибара, който е преминал незаконно границата, е задържан.

„НАШЕСТВАНЕТО на измамния Джо Байдън унищожава страната ни и убива нашите граждани!“ Тръмп написа. „Ужасното убийство на 22-годишния Лейкън Райли в Университета на Джорджия НИКОГА не трябваше да се случва!“

Говорител на имиграционните и митническите служби на САЩ каза, че Ибара е бил арестуван през септември 2022 г. „след незаконно влизане в Съединените щати близо до Ел Пасо, Тексас“ и е „условно освободен и освободен за по-нататъшна обработка“.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук