WP: От Вашингтон допуснаха три сценария за прекратяване на войната в Украйна чрез преговори
Зеленски категорично отхвърли два от тях, всеки вариант има поддръжници в администрацията на президента на САЩ
В Съединените американски щати са предложени три различни модела за прекратяване на войната в Украйна чрез преговори. Два от тях, предполагащи частична загуба на територии, бяха категорично отхвърлени от украинския лидер Володимир Зеленски.
В същото време всеки вариант има поддръжници в администрацията на президента на САЩ Джо Байдън. Това съобщава The Washington Post, цитиран от Обозревател.
Отбелязва се, че един от тези модели, също част от мирния план, предложен от Зеленски миналия месец, е взел предвид изтеглянето на руските войски от цялата украинска територия, която те сега окупират, като се вземат предвид Крим и районите на Източен Донбас, който Кремъл окупира през 2014 г.
Вторият модел на света е изтеглянето на войските до линията от 2014 г. И третият включва изтегляне на руските войски, включително от Донбас, но не и от полуостров Крим.
„Зеленски даде да се разбере, че няма да подкрепи последните два варианта, отбелязвайки, че мирът може да настъпи само когато руските окупатори се изтеглят от цялата окупирана територия“, се казва в публикацията.
Изданието също така цитира високопоставен американски служител, който казва, че по време на срещата очи в очи Байдън е искал да чуе „настоящите виждания на Зеленски за това как трябва да изглежда това“. В същото време той признава, че "в момента това е един вид академична дискусия", тъй като няма признаци, че Русия е заинтересована от диалог. Но тя се „опитва да спечели време“, след като не успяла да устои на украинските контраофанзиви.
Въпреки вътрешните спорове в Кремъл относно тактиката на войната, американски официални лица заявиха, че Кремъл няма сериозни предложения да изтегли войските си и да търси мир. В същото време, на фона на демонстрация на единство, Зеленски и Байдън казаха, че не са съгласни по някои от военните нужди на Украйна. По-специално, украинският лидер и неговите съветници продължават да настояват Вашингтон да предостави модерни оръжия.
Коментирайки посещението на Зеленски, високопоставен служител на американската администрация отбеляза, че е важно украинският президент да използва своята „лична харизма“, за да убеди американските законодатели, „че това наистина е борба за демокрация.“ За самия Зеленски целта е била фокусирана върху призивите за предоставянето на по-мощно оръжие за подобряване на способността на Украйна да започне големи настъпателни операции срещу окопаните руски сили през следващата година, но няма много признаци, че той е успял, поне в краткосрочен план.
Представители на Министерството на отбраната на САЩ заявиха, че Украйна вече разполага с достатъчно танкове, а американските Abrams са твърде трудни за поддръжка и експлоатация.
Запитан за ракети, които биха позволили на въоръжените сили да поразяват цели в Русия, Байдън предупреди, че подобни оръжия „могат да разрушат единството на НАТО в подкрепа на Украйна“.
Служител на американската администрация отбеляза, че Вашингтон би искал „да обсъди как Зеленски мисли за дипломацията и от какво се нуждае, за да се увери, че Киев сега е в силна позиция, така че американците да могат да ускорят появата на масата за преговори“.
Служителят повтори дългогодишната позиция на администрацията, че не е тяхна задача да „описват как трябва да изглежда дипломацията, кога трябва да започне или какви трябва да бъдат нейните червени линии“. Защото това е решение, което трябва да вземе само Украйна.
Както OBOZREVATEL съобщи, CNN отбеляза, че първото международно посещение (в САЩ) на украинския президент Володимир Зеленски от началото на пълномащабното руско нахлуване бележи началото на нова фаза на войната. Не става въпрос само за промените на бойното поле, където украинските военнослужещи продължават да унищожават окупаторите.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук