WP: Тези 2 събития слагат края на ерата на киберлибертарианските техномагнати

Според изданието става въпрос за ареста на Дуров и забраната на Х в Бразилия

Два дни след като Франция повдигна обвинения срещу главния изпълнителен директор на Telegram Павел Дуров, в петък Бразилия нареди спирането на дейността на X на Илон Мъск, след като той не се подчини на указанието за определяне на юридически представител в страната.

Макар че подробностите се различават по важни начини, и в двата случая демократичните правителства губят търпение към киберлибертарианските технологични магнати, които може би твърде много пъти са "вирвали нос" пред властите, пише Washington Post.

Репресиите, които идват месеци след като Съединените щати приеха закон, който може да доведе до забрана на TikTok, предвещават края на една ера. Не на ерата на социалните медии, която все още е силна. Но епохата, в която технологичните титани се радваха на свободна воля да оформят онлайн света - и на презумпцията за имунитет срещу реалните последствия.

Макар че свободолюбивите интернет компании отдавна влизат в конфликт с авторитарните режими - Google в Китай, Facebook в Русия или Twitter в Турция преди Мъск - западните правителства доскоро обикновено не смятаха социалните медии и пропагандираната от тях визия за свобода на словото за фундаментално противоречие с демокрацията.

Политиците и регулаторните органи признаваха, че в интернет има лоши неща, осъждаха ги и търсеха начини да ги смекчат. Но забраната на цели социални мрежи или арестуването на техните ръководители просто не беше нещо, което либералните демокрации правеха.

За добро или лошо

"Махалото се завъртя от общественото говорене за "интернет като инструмент за свобода“ към "интернет като заплаха", смята Дафне Келер, директор на Програмата за регулиране на платформите в Центъра за киберполитика към Станфордския университет и бивш адвокат на Google. "Така че има много по-малко други правителства, медии, гражданско общество и т.н., които застават на страната на платформите".

Дали това е зловещ завой към репресии, или отдавна очаквано утвърждаване на върховенството на закона в цифровата сфера? Отговорът може да зависи от политическите възгледи. Но той зависи и от легитимността на обвиненията във всеки отделен случай и от пропорционалността на отговорите на държавите.

Мъск и Дуров се определят като борци за свобода на словото, които се борят с пълзящия глобален цензурен комплекс. За техните критици те са шарлатани, които използват свободата на словото като извинение, за да печелят от неприятно и незаконно съдържание.

При по-внимателно вглеждане нито един от двата случая не може да бъде поставен в проста рамка "добро - зло".

Словото, което Мъск рискува да защити на един от най-големите пазари на X, е това на Жаир Болсонаро и неговите поддръжници, които започнаха да разпространяват фалшиви разкази за изборни измами преди преизбирането на десния президент през 2022 г.

След поражението му месеците на дезинформация спомогнаха за подхранването на атаката в стил 6 януари в Бразилия, където болсонаристите щурмуваха президентския дворец, Конгреса и Върховния съд в опит да обърнат резултата, който някои нарекоха опит за преврат.

Съдията от Върховния съд на Бразилия Александре де Мораес агресивно преследва социалните медии

- включително Telegram и напоследък X - за публикуване на предполагаеми фалшиви новини и "антидемократична" дезинформация.

Мъск и X отвърнаха на удара, като многократно и публично отказаха да изпълнят заповедите за спиране на акаунти и сваляне на съдържание. Последната капка за Мораес дойде, когато X не се съобрази с искането да посочи юридически представител в Бразилия, когото правителството да държи отговорно - искане, което исторически се свързва с авторитарните правителства, стремящи се да сплашват компаниите.

Мъск представя позицията си като принципна срещу политическата цензура. Скептиците контрират, че Мъск просто защитава своите съюзници- Болсонаро има тесни връзки с бившия президент Доналд Тръмп, когото Мъск подкрепя за преизбиране. За разлика от тях, X е капитулирала пред подобни искания от Индия и Турция.

Междувременно Дуров е обвинен в съучастие в редица незаконни дейности, извършени в неговата платформа за съобщения, включително организирана престъпност, продажба на наркотици и оръжия и споделяне на материали за сексуално насилие над деца.

Адвокатът му твърди, че е "абсурдно" да се държи платформата или нейният шеф отговорни за злоупотребите с нея от страна на някои потребители. Този аргумент можеше да бъде по-убедителен, ако Telegram не беше известен с това, че си затваря очите за такива злоупотреби и предпазва извършителите от съдебно преследване.

Арестуването на главния изпълнителен директор е груба реакция, а експертите твърдят, че някои от обвиненията срещу Дуров са прекалено строги. Келер заяви, че се надява, че справедливостта ще възтържествува по един или друг начин в хода на съдебния процес.

"Европейският съюз прие внимателно обмислена рамка" за интернет платформите, заяви тя. "Мисля, че това, което прави френският прокурор, или се вписва в нея, или ако не се вписва, ще бъде спряно от нея"

За разлика от това, според Келер, "в Бразилия има съдия от Върховния съд, който изглежда е станал ренегат".

Репресиите на Съединените щати срещу TikTok се различават от френското обвинение на Дуров и бразилската забрана на X по това, че са мотивирани повече от недоверието на страната към Китай, отколкото от нещо конкретно, което TikTok уж е направил погрешно.

TikTok далеч не пренебрегва американските интернет правила, които почти липсват, а се стреми да балансира, предлагайки на администрацията на Байдън да предостави контрол върху дейността си в САЩ.

Администрацията отказа предложението, като вместо това подписа двупартиен законопроект, изискващ от китайската компания майка на TikTok, ByteDance, да продаде приложението или да го забрани в американските магазини за приложения. Този ход повтори подобна забрана на TikTok и редица други китайски приложения от страна на Индия преди четири години.

В миналото Съединените щати са осъждали репресиите на чужди правителства срещу компании за социални медии като репресивни. Независимо дали законът за TikTok е бил оправдан, той вероятно е намалил силата на американската реторика на този фронт, окуражавайки както съюзниците, така и враговете да заемат по-твърди позиции.

Келър предупреждава да не се смята, че стремежът на държавите да притиснат технологичните гиганти е ново явление.

Тя посочва спора между Yahoo и Франция още през 2000 г. и отбелязва, че Европа е "на десетилетие от технологичната вълна", докато Бразилия вкара в затвора ръководител на Facebook през 2016 г.

Все пак тя призна, че вибрациите се променят. При положение че дръзки технологични лидери като Дуров и Мъск са в гореща вода в чужбина, основните гиганти като Google и Meta изглежда са "в режим на спазване", заявява тя. Вземете например уважителното писмо на главния изпълнителен директор на Meta Марк Зукърбърг от миналия уикенд до председателя на съдебната комисия на Камарата на представителите Джим Джордан, който разследва фирмата.

Дуров и Мъск все още могат да се измъкнат от съответните затруднения. (Както и TikTok, която оспорва в съда закона за забрана на продажбата.)

Истинската тревога не е, че някои интернет лидери най-накрая могат да се сблъскат със сериозни последствия за нарушаване на законите на различни държави.

Става дума за това, че усърдието на тези държави да ограничат това, което те смятат за технологични мошеници, може да доведе до закони или норми, които да потиснат законните форми на изразяване онлайн.

Обвиненията на Франция срещу Дуров включват някои от тях, които предполагат, че тя криминализира криптирането, а първоначалната заповед на Бразилия срещу X изглежда се отнася до виртуалните частни мрежи. И двете са ключови инструменти за защита на личните данни онлайн, които имат много приложения извън Telegram и X.

Най-малкото обаче, оттук нататък високопоставените технологични лидери ще трябва да се замислят малко по-внимателно за това до пазарите на кои държави са готови да загубят достъп - и на чия територия се намират, когато слизат от самолета.