WP: Украйна губи шансове за връщане на завзетите от Русия територии, защото...

Въпросът е коя от двете страни ще се изтощи по-бързо, според експерта Франц-Стефан Гади

Шансовете Украйна да върне териториите си постепенно намаляват. Лятното контранастъпление, на което се възлагаха големи надежди, не дава резултати, пише Washington Post.

„След повече от два месеца битки, контранастъплението показва признаци на спиране. Напредъкът на Киев остава ограничен до няколко села, руските войски натискат на север (в Купянско направление), а планът за обучение на украински пилотите на произведени в САЩ F-16 се отлагат Неспособността на Украйна да демонстрира решителен успех на бойното поле поражда опасения, че конфликтът е в задънена улица", се казва в статията.

Изданието отбелязва, че таен доклад на американското разузнаване, който стана известен на обществеността, прогнозира ниски шансове за способността на въоръжените сили на Украйна да освободят Мелитопол преди края на годината.

Според мнението на анализаторите, без по-добро въоръжение, предназначено да подсили украинската армия, или без пълно ангажиране на онези сили, които все още са в резерв, Украйна едва ли ще успее да осигури пробив в контранастъплението.

„Въпросът тук се заключава в това коя от двете страни ще се изтощи по-бързо. Не трябва да очакваме постигането на големи военни цели за една нощ“, казва Франц-Стефан Гади, старши научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания и Центъра за нова американска безопасност, който посети Украйна през юли.

Той подчертава, че на сегашния етап от войната усилията и на двете страни са насочени не толкова към постигане на териториални успехи, а към опити за изтощаване на ресурсите на противника.

Попитани за напредъка на контранастъплението, западни и украински официални лица призовават за търпение, описвайки битката като по-бавна от очакваното, но настоявайки, че тя постига стабилни успехи.

Washington Post отбелязва, че прозорецът от време за настъпателни операции на Украйна е ограничен. Миналата година украинските сили постигнаха малък напредък след освобождаването на Херсон, понеже настъпи лошо време.

Както уверява съветникът на министъра на отбраната на Украйна Юрий Сак, тъй като отбранителните сили се движат бавно, украинското командване прибягва до удари с безпилотни апарати.

Но анализаторите предупреждават, че тези атаки, въпреки че могат да отклонят вниманието от бавното наземно контранастъпление на Украйна, е малко вероятно да наклонят везните на войната в полза на Киев.

„Украинците просто нямат капацитета да създадат достатъчно дронове и да нанасят удари дълбоко в руска територия срещу достатъчно цели, за да подкопаят волята на Русия да воюва“, казва Боб Хамилтън, пенсиониран полковник от армията на САЩ и сътрудник в Института за външнополитически изследвания на САЩ.

През последните месеци Украйна също така нанесе удари с голям обсег срещу руската логистична инфраструктура далеч от фронтовите линии. Но, както отбелязва споменатият по-горе Франц-Стефан Гади, досега ефектът от подобни удари не се е отразил в конфигурацията на фронтовата линия.

„Знаем, че руската позиция се е влошила, но не се е влошила толкова много, че да очакваме неизбежен крах“, казва той и подчертава, че една кампания от удари срещу тила на противника може да се нарече успешна само когато силите на противника вече не могат да привличат резерви и да попълват запасите.

Вместо да се разпаднат, руските сили оказват яростна съпротива на юг и дори настъпват на изток. Washington Post отбелязва, че между освобождаването на съседните села Старомайорское и Урожайное са изминали три седмици и придвижването между тях е струвало на украинците „големи загуби“.

Неспособността на Украйна да нанесе значителни щети на Русия с удари върху самата руска територия се дължи на ограниченията, които Западът е наложил върху използването на предоставените оръжия.

Следователно Украйна може да атакува руска територия само с маломощни и несъвършени дронове собствено производство.

Администрацията на Байдън се справя с риска от пряк конфликт с Русия „много успешно“, като постепенно предоставя на Киев по-добри оръжейни системи и боеприпаси с по-голям обсег, казва Кели Грико, която изучава операциите на ВВС като старши сътрудник в Центъра Стимсън.

„От началото на тази война съюзниците на Украйна са пропити от страх, че всичко може да завърши с някаква непреднамерена ескалация“, казва тя.

Именно затова, когато Киев месеци наред искаше от Съединените щати ракети ATACMS с по-голям обсег, администрацията на Байдън отказа да ги предостави, позовавайки се на ограничените доставки и опасенията от ескалираща конфронтация с Русия.

Представители на администрацията на Байдън многократно са казвали, че Съединените щати не насърчават и не позволяват удари на руска територия.

В същото време Белият дом дори се опасява, че ударите на украински дронове на руска територия могат да доведат до ескалация.

 

 

 

 

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук