WP: Взаимни нападки между САЩ и Украйна заради контранастъплението

Високопоставени представители на властите в САЩ и Украйна си разменят взаимни обвинения

Високопоставени представители на властите в САЩ и Украйна си разменят взаимни обвинения за неуспехите на контранастъплението на военните на Киев, пише историкът Макс Буут в статия за американския вестник The Washington Post.

Във войната атакуването винаги е било по-трудно от защитата, а войната в Украйна показва, че в дигиталната ера става дори още по-трудно. Разпространението на безпилотните самолети прави почти невъзможно напредването незабелязано, а всеобхватността на прецизно управляваните боеприпаси – включително атакуващи дронове – улеснява поразяването на войски и танкове в движение, обяснява авторът.

В материала се посочва, че усилията на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) да проведат контранастъпление "не са довели до големия пробив, на който се надяваха лидерите на Украйна и нейните поддръжници на Запад“. Защо Украйна не постигна повече напредък? Зад кулисите има много взаимни обвинения между украински и американски официални лица.

Американците се оплакват, че украинците не са успели да организират комбинирана офанзива и са се върнали към изтощителната война, характерна за съветската военна стратегия, като в същото време насочват отчаяно необходимия персонал към второстепенни операции около Бахмут, отбелязва изданието.

"Украинците от своя страна се оплакват, че Западът не им е предоставил достатъчно оръжия, за да пробият руските укрепления и че много от тези, които са получили, са неработещи“, обяснява Буут.

"Украйна няма техника за разминиране и, което е още по-важно, достатъчна въздушна мощ, за да попречи на руските пилотирани и безпилотни самолети да нанасят удари по настъпващите украински сили, докато се опитват да пресекат минни полета“, отбелязва авторът.

"Американските сили никога не биха атакували укрепени позиции без превъзходство във въздуха, но Пентагонът очаква украинските войски да направят точно това. И администрацията на [президента на САЩ Джо] Байдън не изпрати танкове M1 Abrams и ATACMS в Украйна до тази есен. Предоставянето им дойде твърде късно, за да повлияе на лятната контраофанзива“, подчертава историкът.

"Какво трябва да направят Украйна и нейните поддръжници на Запад сега? Мнозина ще настояват, че след провала на контранастъплението е дошло време да се сключи сделка с Кремъл“, се казва в материала. Буут обаче твърди, че вместо това САЩ да увеличат доставките на оръжия за Киев и да се надяват ВСУ да нанесат максимални щети на Русия.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук