WSJ: Украинското контранастъпление зависи от армейската техника, която не стреля
Подобен вид въоръжение е жизненоважно в настъпателните действия на ВСУ
В контранастъплението на Украйна, което се разширява, някои от най-важните бойни снаряжения не са свързани със стрелба. Това оборудване помага на киевските войски да се придвижат напред, за да изтласкат руските сили.
Wall Street Journal пише, че подобен вид въоръжение е жизненоважно, тъй като танковете, ракетните установки и бойните машини на пехотата изискват огромна подкрепа, за да пробият.
Оборудването включва всичко - от мобилни резервоари за гориво и вода, медицински камиони и камиони за поддръжка до необичайни превозни средства, които поставят преносими мостове или разминират полета. Те носят боеприпаси, храна, резервни части и смазочни материали.
„Трудно е за цивилните да си представят количеството подкрепа, необходимо за мобилна ударна група“, казва пенсионираният генерал Питър „Дюк“ ДеЛука, който е служил в Инженерния корпус на армията на САЩ.
Той сравнява „менажерията на оборудването“ с Ноевия ковчег, защото, за разлика от армадите с идентични оръжия, това е колекция от различни превозни средства, използвани в малко количество.
Една от машините, германската бронирана ремонтно-евакуационна машина Bergepanzer 2, вече успешно спаси повреден танк Leopard 2 от бойното поле миналата седмица, казва украински танкист с позивна "Ковал".
В допълнение, кадри, разпространени от Русия, показват повреден Bergepanzer в минно поле до три изоставени Leopard 2 и други украински превозни машини, които изглежда са били повредени от взривове.
Повече от година западните съюзници на Киев доставят тежка военна техника, включително бойни танкове, полеви оръдия, бойни машини и бронетранспортьори.
По-малко видими в списъците с доставено оборудване са елементи като осем логистични превозни средства, 18 бронирани мостови системи и 54 тактически автомобила за евакуиране на оборудването, които САЩ предоставиха на Украйна.
Оборудването, използвано за така нареченото бойно инженерство, снабдяване и поддръжка, е жизненоважно за всеки елемент от украинската офанзива. Киевските войски атакуват руските отбранителни линии, които включват траншеи, наземни заграждения и минни полета.
"Следващият етап е пробив - пробиване на тези отбранителни линии, които те изграждаха от месеци", казва генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг.
Например, заедно с 14-те танка Challenger 2, които Великобритания предаде на Украйна, Лондон достави и неизвестен брой бронирани ремонтно-евакуационни машини Challenger, които по същество представляват боеспособни мобилни ремонтни станции.
Модифицираният танк - с кран, лебедка и булдозер, но без купол, може да носи резервен двигател и трансмисия Challenger, както и екип от механици за необходимите дейности на бойното поле.
Оборудването има важно значение, защото в настъплението, което Украйна предприема, скоростта е ключът към успеха. Ако киевските войски пробият руските позиции, те ще искат да прехвърлят възможно най-много подкрепления, за да застанат в тила и да напреднат, преди Москва да може да мобилизира контраатака.
„Начинът, по който създавате скорост и оперативен обсег, зависи от логистиката“, казва Бенджамин Йенсен, професор по стратегически изследвания в Училището за напреднали военни действия в Университета на морската пехота в Куантико, щата Вирджиния.
Украинското настъпление е много трудно, тъй като в по-голямата част от фронтовата линия войските трябва да напредват на открити терени, без подкрепата на самолетите. Ако достигнат препятствия, помощното оборудване става толкова важно, колкото и боеприпасите.
Руските минни полета вече са отбили поне една украинска атака. Киев получи танкове и друга бронирана техника със специални устройства и други системи за взривяване на противопехотни мини, без да излага войниците на прекомерна опасност, но дори те на места са били взривени от мини, показват снимки от бойното поле.
На много места руските войски са изкопали твърде широки траншеи, за да преминат танковете, така че бронираните мостови системи или бойните булдозери ще трябва да направят танковите капани проходими, като блокират или изравнят участъците.
Булдозерите също могат да отблъснат установени препятствия, особено ако не са закрепени в земята, което според данните, изглежда не е било така при много руски така наречени "драконови зъби".
„Бойното инженерно оборудване ще бъде от решаващо значение за пробиването на отбраната на Русия“, казва Бен Бари, бивш британски танков командир, който сега е специалист по наземни бойни действия в Международния институт за стратегически изследвания в Лондон.
Фронталната атака може да отнеме дни или дори седмици, през които войските трябва да попълнят своите запаси от гориво и боеприпаси.
„Бойният танк не отива на... станция за гориво“, казва Столтенберг от НАТО. Вместо това зареждащата станция "трябва да стигне до бойния танк".
САЩ предоставиха на Украйна 89 тежки бензиновози, 105 бензиновози и 30 машини за снабдяване с боеприпаси на полевата артилерия, които приличат на танк без оръдие и се движат през бойното поле, разнасяйки снаряди.
Ако украинците пробият руската отбрана, ги чакат нови изпитания. Тиловите райони на Русия вероятно ще бъдат прочистени от цивилни, така че украинските сили не могат да разчитат на намирането на местни хранителни продоволствени запаси за попълване на запасите. Може дори да няма питейна вода.
„Ще трябва да вземете всичко необходимо със себе си“, казва ДеЛука, ветеран от инженерните войски.
Дори сценарият-мечта на Украйна - преминаването на руските войски в бягство, както в района на Харков в края на лятото на 2022 г., създава проблеми с логистиката. Танковете и другите тежки машини консумират огромни количества гориво.
Украинският удар срещу Харков миналата година се провали отчасти, защото войските превишиха своите запаси.
Проблемите със снабдяването също могат да засегнат силните, побеждаващи сили. През 1944 г., след нахлуването на съюзниците в Нормандия, войските на американския армейски генерал Джордж С. Патън трябвало да спрат, след като изминали над 700 мили за няколко седмици, отчасти защото изпреварили линиите за снабдяване.
От друга страна, успешните операции по доставките повдигат проблем, познат на цивилното население: трафикът. При масирано нападение машините с пълни запаси се изпращат към бойците, докато празните се връщат, често през места като мостове или разчистени пътеки през минни полета.
„Това е като нашествие на скакалци или току-що сте ритнали мравуняк и движението е навсякъде“, казва ДеЛука за логистиката на голяма кампания.
Логистичната подкрепа, предоставена от Вашингтон и неговите съюзници, казва той, показва, че те работят за осигуряване на настъпление от определен мащаб, въпреки че най-голямото препятствие е в изпълнението му на бойното поле.
„Никой не трябва да подценява предизвикателството, пред което са изправени украинците“, казва ДеЛука.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук