Ясно е с какви оръжия ще са миротворците в Украйна
Главният изпълнителен директор на компанията Армин Паппергер заяви, че може да предложи широк спектър от военна техника
Германският отбранителен концерн Rheinmetall е готов да предостави въоръжение и технологии за евентуална международна миротворческа мисия в Украйна. Това съобщава DW.
Главният изпълнителен директор на компанията Армин Паппергер заяви, че Rheinmetall може да предложи широк спектър от военна техника, включително танкове, бронирани машини, средства за радиоелектронна борба и разузнавателни дронове.
Какво може да осигури Rheinmetall
Според Паппергер, концернът разполага с над 2000 вида военна техника, която може да бъде използвана от миротворчески сили. Той даде пример с разполагането на немска танкова бригада в Литва, което трябва да приключи до 2027 г.
По думите му, при евентуално миротворческо присъствие в Украйна, акцентът ще бъде върху бронирана техника и разузнавателни системи, които ще са от решаващо значение за контрол на потенциална линия на разграничение.
Освен наземна техника, Rheinmetall инвестира и в разузнавателни сателити, които биха могли да играят роля в мониторинга на ситуацията в Украйна.
Производство на оръжие в Украйна
Паппергер коментира и възможността за изграждане на завод за компоненти за артилерийски ракети в Украйна. Той потвърди, че преговори се водят, но Киев все още не е взел окончателно решение.
Според него, изграждането на такова високотехнологично производство изисква време и значителни инвестиции, като добави:
"Ако бяхме започнали преди три години, сега щяхме да сме готови."
В допълнение, Rheinmetall обмисля и участие в производството на украински дронове, но засега няма окончателно решение по въпроса. Според Паппергер, множество украински производители на безпилотни летателни апарати търсят партньорство с концерна.
Международна миротворческа коалиция – какво се знае досега
На 11 март в Париж се проведе международен отбранителен форум, в който участваха началници на щабове и военни представители от над 30 държави. Основна тема на дискусиите беше създаването на международни сили за сигурност в Украйна.
На 15 март британският премиер Кир Стармър ще организира втора среща на съюзниците, на която ще присъстват лидери на страни от НАТО и ЕС. Очаква се дискусиите да се фокусират върху формирането на т.нар. „коалиция на желаещите“, която ще предостави военна подкрепа и потенциално мироопазващи сили за Украйна.
Засега няма конкретни решения относно разполагането на международни миротворчески сили в Украйна, но подготовката за такава мисия продължава, а интересът на Rheinmetall подсказва, че големите европейски отбранителни компании вече се позиционират за потенциална роля в този процес.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
5 Коментара: