Южна Корея с неочакван ход часове след като от Севера изстреляха ракета
Президентът Мун Дже-ин направи първа копка на нова железопътна линия, която той нарече "стъпало за мир и регионален баланс" на Корейския полуостров
Няколко часа след като Северна Корея изстреля балистична ракета президентът на Южна Корея Мун Дже-ин посети южнокорейския източен крайбрежен град Госон близо до границата със Северна Корея, където присъства на първа копка за започване на строителните дейности на нова железопътна линия, която той нарече "стъпало за мир и регионален баланс" на Корейския полуостров, информира "Ройтерс".
В изказвания по време на церемонията Мун призна, че изстрелването на ракетата от КНДР е повдигнало опасения за напрежение и щети на междукорейските отношения и призова Северна Корея да положи искрени усилия за диалог.
"Не трябва да се отказваме от надеждата за диалог, за да преодолеем фундаментално тази ситуация", настоя той и допълни: "Ако и двете Кореи работят заедно и изградят доверие, мир ще бъде постигнат един ден."
Изстрелването на ракета от въоръжената с ядрено оръжие Северна Корея подчерта предизвикателствата, пред които е изправен Мун Дже-ин в стремежа си да постигне дипломатически пробив преди изтичането на петгодишния му мандат през май.
Повторното свързване на двете Кореи с жп линия беше в центъра на срещите между севернокорейския вожд Ким Чен-ун и Мун през 2018 г., но тези усилия не доведоха до нищо, тъй като преговорите, целящи да убедят Северна Корея да се откаже от ядрените си оръжия в замяна на разхлабване на международните санкции, се провалиха през 2019 г.
В новогодишната реч на Ким не се споменаваше за усилията на Южна Корея да възобнови блокираните преговори или предложенията на САЩ за разговор, въпреки че анализатори отбелязаха, че това не означава, че той е затворил вратата на дипломацията.
Съветът за национална сигурност на Южна Корея свика спешно заседание, като изрази безпокойство, че изстрелването на ракетата е станало "във време, когато вътрешната и външната стабилност е изключително важна" и призова Северна Корея да се върне към преговорите.
Министърът на отбраната на Япония уточни, че предполагаемата балистична ракета е прелетяла приблизително 500 км.
"От миналата година Северна Корея многократно изстрелва ракети, което е много жалко", каза пред репортери японският премиер Фумио Кишида.
Резолюции на Съвета за сигурност на ООН забраняват всички балистични ракети и ядрени опити от Северна Корея и налагат санкции срещу програмите.
В обобщенията на държавните медии от речта, която Ким изнесе преди Нова година, севернокорейският лидер не спомена конкретно ракетите или ядрените оръжия, но каза, че националната отбрана трябва да бъде засилена.
В продължение на няколко седмици севернокорейските войски провеждат зимни учения, съобщиха южнокорейски военни.
"Нашите военни поддържат позиция на готовност в подготовка за евентуално допълнително изстрелване, като същевременно наблюдават отблизо ситуацията в тясно сътрудничество със Съединените щати", се казва в изявление на JCS. Последните севернокорейски ракетни тестове често са включвали двойни или многократни изстрелвания.
От началото на пандемията COVID-19 Северна Корея стана още по-изолирана, налагайки блокиране на границите, които забавиха търговията до струйка и задушиха всякакви лични дипломатически ангажименти.
Освен това се придържа към самоналожения мораториум върху изпитанията на своите най-големи междуконтинентални балистични ракети (ICBM) или ядрени оръжия. Последните тестове на ICBM или ядрена бомба бяха през 2017 г., преди Ким да се срещне с тогавашния президент на САЩ Доналд Тръмп.
Но Пхенян продължи да изстрелва различни нови балистични ракети с малък обсег, включително една, изстреляна от подводница през октомври, като твърди, че не трябва да бъде наказвана за разработване на оръжия, с които разполагат и други страни.
"Докато информацията от последните пленарни заседания на Северна Корея може да даде приоритет на развитието на селските райони за следващата година, това не означава, че страната ще спре изпитанията си на балистични ракети", каза Мишел Кае, заместник-директор на 38 North, програма за наблюдение на Северна Корея. във Вашингтонския център Stimson.