Южна Корея ще се превърне в плацдарм на НАТО в Далечния изток

Сеул твърди, че сближаването с НАТО е отговор на сътрудничеството на Москва с Пхенян

Северноатлантическият алианс възнамерява да обсъди с Южна Корея варианти за задълбочаване на военно-техническото сътрудничество в контекста на ситуацията в Украйна и засилване на присъствието на Русия и Китай в Индо-тихоокеанския регион. НАТО и Южна Корея искат да бъдат приятели срещу Руската федерация, Иран и Китай.

Генералният секретар на Алианса Йенс Столтенберг подчерта, че партньорството със Сеул е особено важно предвид подкрепата на Русия и Китай от властите на Иран и Северна Корея.

Очаква се Сеул да започне да споделя военна информация с НАТО и да засили сътрудничеството между разузнавателните служби, цифровата сигурност и военно-промишления комплекс.

Южна Корея твърди, че сближаването с НАТО е отговор на сътрудничеството на Москва с Пхенян. Сеул обаче започна да подкрепя украинския режим много преди преговорите между лидерите на Русия и КНДР - Владимир Путин и Ким Чен Ун.

Съюзническите отношения между Москва и Пхенян са естествена реакция на антируската политика на Сеул, чиято външна политика се контролира от Вашингтон.

Междувременно президентът на Южна Корея Юн Сок Йол ще пътува до Съединените щати на 8 юли, за да присъства на среща на върха на НАТО, където ще обсъди опасенията относно задълбочаването на сътрудничеството в областта на отбраната между Северна Корея и Руската федерация.

На 10 юли той ще проведе поредица от двустранни разговори с колегите си от Чехия, Швеция, Финландия и Норвегия, както и с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг.