За Ердоган референдумът в Иракски Кюрдистан е "грешка и заплаха"

Турският президент Реджеп Ердоган разкритикува решението на властите в автономния регион Иракски Кюрдистан да проведат референдум за независимост, наричайки го „грешка и заплаха“ за териториалната цялост на Ирак. Анкара се радва на добри взаимоотношения с регионалното кюрдско правителство, като неговия лидер Масуд Барзани е чест гост в Анкара. И въпреки че инвестира значителни суми в столицата Ербил, правителството в Анкара гледа с предпазливост към ходовете на кюрдите за пълна независимост, пише агенция „Франс прес“, цитирана от БГНЕС.

В същото време преди две години Турция поднови въоръжения си конфликт с организацията на турските кюрди – Кюрдска работническа партия (ПКК), която смята за терористична организация. И макар ПКК от години да се е отказала от амбициите за автономия на населените предимно с кюрди части на страната, Анкара продължава да гледа на нея като на заплаха за териториалната си цялост.

Турските власти също така са строго против автономни региони на сирийските кюрди, които могат да се появят в резултат на продължаваща вече над шест години война в страната. Тяхната основна политическа организация - Партията на демократическия съюз (PYD), се смята от Анкара за съюзник на ПКК и за терористична организация.

„Предприемането на стъпки по посока на независимост в северните части на Ирак е грешка и заплаха за териториалната цялост на Ирак“, каза Ердоган в реч пред своята Партия на справедливостта и развитието (ПСР) в Анкара.

На 7 юни Барзани обяви, че на 25 септември в Иракски Кюрдистан ще бъде проведен референдум за това дали избирателите искат отделна държава. Гласуването няма задължителен характер за Багдад, но въпреки това властите в Ирак гледат на него с неодобрение.

„Ние винаги сме защитавали териториалната цялост на Ирак и ще продължим да го правим“, каза Ердоган, допълвайки, че подобен референдум „не е в интерес на никого“.

По-рано миналата година се появи конфликт между Анкара и Багдад, тъй като турските власти бяха изпратили военни в иракската тренировъчна база Башика. Иракският парламент от своя страна се обяви против присъствието на военните и поиска от правителството да вземе всички необходими юридически и дипломатически мерки, включително да се преразгледат икономическите и търговските отношения между двете държави. Тогава турският президент заяви, че военните са в Ирак, тъй като така гарантират сигурността на Турция.

Смятани за най-многобройния народ без собствена държава, основната част от кюрдите живее в Турция, Ирак, Иран и Сирия, но само в Ирак те разполагат с относителна автономност.

Иракски Кюрдистан е регион богат на петрол, който се изнася през Турция. В същото време на територията на автономната област са разположени и основна част от базите на ПКК, срещу които се обяви и Барзани.