По време на Втората световна война съюзниците и силите на Оста използват различни методи, за да объркат противника и в крайна сметка да спечелят войната. Някои от методите са успешни, други не. Интересна е историята на т.нар. „призрачна армия“, чиято основна цел е да обърка силите на Адолф Хитлер.
В нейните редици са взети не военнослужещи, а актьори и рекламисти. Идеята е проста – армията на Нацистка Германия да бъде заблудена. Тя трябва да бъде накарана да вярва, че има единици на съюзническите сили на места, на които няма и помен от тях.

Звеното за тактическа заблуда (23-ти щаб на специалните войски) първоначално е сформирано в източния американски щат Тенеси. През месец май 1944 отплава към британска територия, за да се включи в битките на Стария континент.

Екипът от служещи е подбран много внимателно – в призрачната армия влизат хора от рекламни агенции, училища по изкуства и театри. Колкото по-артистичен и креативен си, толкова по-добре! Съюзническите единици са разположени на локации след внимателен анализ от тактическа гледна точка. „Арсеналът“ им не е танкове и автомати, а дървени коне с различно покритие, надуваеми танкове, надуваеми самолети и високоговорители.

Тези елитни войници, пардон – артисти, си служат със способите на измамата, за да заблудят своите противници. По високоговорителите се създава шум, сякаш наблизо дебне цяла танкова дивизия. Използвани са и радиопредаватели, които изпращали фалшиви съобщения.

„Напредничавата“ технология всъщност се оказва ефективна. В призрачната армия служат 1100 души, а между 1944 и 1945 са изпратени на повече от двадесет мисии. Първата им е две седмици след Битката за Нормандия и десанта на съюзниците на френския бряг.



Много от илюзиите са създадени близо до фронтовата линия, на която се водят истински сражения. Макар задачата на артистите са изглежда лесна, то тя често е придружена с много опасности и дори риск за живота.

„Беше ни казано да използваме надуваеми танкове и самолети в опита си да заблудим германците. Те трябваше да си мислят, че срещу тях има голяма армия“, разказва един от „призрачните“ военни Джак Мейси.

В определени моменти служещите е трябвало да бъдат гениални актьори, за да не бъдат заподозрени от вражеските войници и впоследствие – убити. На някои от тях се е налагало да влизат за обяд във френски кафенета и да пускат слухове сред шпионите, че наблизо има голяма съюзническа армия. Някои актьори пък се обличали като генерали и посещавали градовете, в които бъкало от вражески шпиони, които да ги забележат, пише The Atlantic.

В някои мисии целта на „призрачната армия“ е била да създаде хаос и объркване – не само визуално, но и звуково. С мощни усилватели и високоговорители са пускани записи от реални боеве и залпове. Технологията, която са използвали, е била толкова модерна за времето си, че звукът се е чувал от 25 километра разстояние.

Към края на войната призрачната армия дори се доближава до смъртоносна танкова дивизия на германците. „В един момент осъзнаваш – това е врагът“, казва един от артистите. Историята на това звено се пази в тайна в продължения на десетилетия.

Тя е пример за креативност на фона на смъртоносна опасност. Разполагането на надуваеми танкове на бойното поле може да изглежда налудничава идея, но в някои ситуации тя се е оказвала повече от успешна и ефективна. Това не е първият и няма да е последният подобен тактически ход, използван от военните.

През месец октомври 2016 година британското издание „Дейли мейл“ написа, че руската армия използва надуваеми оръжия за заблуда на противника и създаване усещането за сила. Военните оръжия – сред които и танкове и изтребители – са създадени за заблуда на сателитите и разузнавателните самолети.

Примамките изглеждат като истински от разстояние над 280 метра, и са способни да се „изпарят“ за отрицателно време. „Ако проучите големите битки в историята, ще видите, че измамата печели всеки път“, заяви Алексей Комаров от компанията „Русбал“, правеща топловъздушни балони и други подобни материали.

Подобни примамки са използвани и по време на двете световни войни, включително от германците. За пионери в технологията се смятат британците. Интересно е, че надуваеми танкове са използвани и по време на Косовската война.

Най-пресният пример е опитът за заблуда на противника при офанзивата за Мосул. Джихадистката групировка „Ислямска държава“ е разполагала фалшиви оръжия и возила, за да заблуди напредващите коалиционни сили.


 

Източник: fakti.bg