Заев за бъдещето на Македония: Вече няма да има майка, която се тревожи за детето си

„С положителния изход на референдума на 30 септември няма повече да има майка, която да е разтревожена за детето си, защото трайно ще подсигурим мира и свободата в Македония“. Това отбеляза премиерът Зоран Заев на среща с гражданите в Гостивар, цитиран от БГНЕС.

Според него излизането на референдум е задължение, а неизлизането –страх и безотговорно отношение към държавата. 

„Вратата на НАТО е отворена, възползвайте се от шанса на 30 септември“, каза вчера в Скопие и генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг, като насърчи избирателите да се явят в деня на референдума. 

„Няма друг начин да се присъедините към НАТО. Разбирам, че някои хора смятат, че могат да кажат „не“ на референдума и „да“ за членство в НАТО. Няма друга алтернатива, освен да кажете „да“ на договора и на референдума и „да“ на НАТО. Идеята, че можете да отхвърлите споразумението с Гърция и да станете член на НАТО, е пълна илюзия. Като приятел на вашата страна трябва да бъда откровен с вас. Аз присъствах на срещата на върха в Букурещ през 2008 г. и знам колко е труден този въпрос“, каза Столтенберг. 

За поддръжниците на референдума заличаването на междудържавните спорове и повишената сигурност на границите води до подобряване на конкурентоспособността и привлекателността на страната за чуждестранните компании. 

С влизането в алианса границите за вътрешния бизнес ще бъдат отворени, а чуждестранните инвестиции ще се увеличат и всичко това води до създаването на нови работни места, увеличаване на заплатите и увеличаване на износа.

Според тях интеграцията в НАТО ще има положително въздействие върху развитието на инфраструктурата, т.е. нови пътища, железопътни линии, комуникационни и енергийни системи. 

Редица други сектори като информационната и телекомуникационната индустрия, туризмът и образованието ще бъдат положителен импулс, необходим за влизане в най-модерната отбранителна система в света. 

Поддръжниците на референдума посочват, че икономиките във всички страни след присъединяването към алианса са претърпели драматичен обрат и са отбелязали двойно до тройно увеличение на чуждестранните инвестиции, които значително стимулират икономическия растеж. 

По този начин Черна гора, като държава от НАТО от април 2017 г., е отбелязала двойно увеличение на инвестициите от 96 млн. евро на 215 млн. евро през 2018 г. и 25% увеличение на броя на туристите. В България, една година след членството й, инвестициите са се увеличили с 36% - от 7,5 милиарда евро през 2004 г. до 11,5 милиарда евро през 2005 година. Тройно увеличение на инвестициите отбелязват и в Естония след присъединяването й към алианса - от 775 милиона евро през 2004 г. на 2 милиарда евро през 2005 г. 

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!