Западен анализатор: САЩ, Германия и Франция не искат Украйна в НАТО
Все още битува страх в Европа и Съединените щати, че това би дестабилизирало баланса на силите и би разгневило доста Русия
Във вторник - 4 април - точно 74 години след подписването във Вашингтон на Северноатлантическия договор от 12 страни основателки на НАТО - Алиансът се разшири за девети път. Новата, 31-ва членка, е Финландия.
Какво обаче ще стане с кандидатурата на Украйна? Балтийските членки и Полша лобират на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през юли да й бъде дадена "пътна карта" за присъединяване. Чува се обаче, че Вашингтон е твърдо против.
Темата коментират пред БНР Линас Линкевичус - бивш министър на отбраната и на външните работи на Литва, и Брюно Лете - експерт по сигурност и отбрана от Германския фонд "Маршал".
"Балтийските държави са прави, що се отнася до техническия аспект. Украинските въоръжени сили напълно отговарят на натовските стандарти. Те използват западни оръжия, успешно се противопоставят на руската инвазия и към момента са може би най-добре обучената армия в Европа. Политически обаче - имам предвид Съединените щати, а също и Франция и Германия - всъщност не са съгласни на Украйна да бъде позволено да влезе в НАТО.
Мисля, че все още битува страх у някои западноевропейски членки, а също и у Съединените щати, че това би дестабилизирало баланса на силите в Европа и би разгневило доста Русия. Съвсем различно би било от случая с Финландия. Тя влезе в Алианса, но след като прекара десетилетия в западната зона на влияние. Докато Украйна е на фронта, така да се каже - разкъсвана между Запада и Русия", коментира Брюно Лете.
Русия определи присъединяването на Финландия към НАТО като посегателство срещу нея
"Както винаги, страните членки са много предпазливи по този въпрос. Казват, че в момента вниманието им е съсредоточено върху военната подкрепа за Украйна. Но няма да е логично, ако в определен момент не разширят дискусията за това как да помогнем на Киев да победи възможно най-скоро и с въпроса за политическите гаранции за сигурността му в бъдеще", посочва от своя страна Линас Линкевичус.
"Много е деликатен въпросът. Големите западни сили са загрижени за бъдещите си отношения с Русия и в този смисъл не им е от полза да вкарват Украйна в НАТО. А това само по себе си може да се превърне в проблем. Защото липсата на консенсус в НАТО за статута на Украйна в края на краищата би бил от полза на Русия", подчертава Брюно Лете.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук