Западът губи вяра в украинската офанзива
Растат опасенията за безизходица на конфликта и неговото замразяване
За два месеца непрекъснати атаки украинската армия е превзела само едно село, а Киев няма други резерви и пред него се очертава призракът на пълен провал на широко пропагандираната офанзива срещу руснаците.
Дори нейната втора и определено по-мощна вълна забави първоначалния си натиск като щурмовите колони успяха да достигнат само до руската укрепена стена, изпробвайки дълбочината на противотанковите ровове и здравината на забитите в земята бетонни заграждения, известни с името “драконови зъби”, предава "Труд".
А украинската войска вече разполага със специални съоръжения за преодоляване на подобни препятствия и с модерни средства за разчистване на минните полета, като доставките, пристигащи постоянно от САЩ, позволяват да бъдат изстрелвани осем хиляди артилерийски снаряда на ден, почти всички с касетъчни бойни глави, които сеят бомби в окопите на агресора.
Но въпреки това киевските въоръжени сили досега не са успели да пробият никъде отбраната на Москва, като са развели синьо-жълтото знаме само над споменатото едно единствено село.
Съответно тези резултати предизвикват нарастваща загриженост както в Украйна, така и сред нейните съюзници, насаждайки упорито страха, че до есента настъплението няма да може да прогони руснаците от окупираните територии и така ще се създаде много сложна ситуация не само от военна, но и от политическа и дипломатическа гледна точка.
Казаното до тук е обобщение на публикации от последните дни на Ройтерс и във влиятелни вестници в Белгия, Германия, Италия и Франция. Тоест основава се на анализи на водещи политически коментатори.
По-обстоен разбор на ставащото по бойните полета на Украйна направи в римския всекидневник “Република” коментаторът Джанлука Ди Фео. Той започва дописката си с представянето на сформираните през миналата пролет от киевските генерали специално за предстоящото настъпление два армейски корпуса - Девети и Десети.
Личният състав на Девети е бил обучен изцяло от НАТО и оборудван със западна военна техника като танкове “Леопард- 2”. Тръгва в атака на 6 юни като първоначалната цел е да бъдат установени слабите места на руската отбранителна линия, а основната му мисия - да отвори пробив, през който Десети корпус да стигне до важните градове Мелитопол и Мариупол, правейки на пух и прах отбраната на Москва.
Украинците обаче превземат много малко квадратни километри площ и след седем седмици упорити битки са принудени да изтеглят Девети корпус, изтощен от загуби и стрес, като го заменят с Десети.
Формированието обаче няма резерви зад себе си и ако успее да сломи руската съпротива, ще трябва да приключи сам похода до Азовско море - нещо, ако не невъзможно, то много трудно.
По-нататък Джанлука Ди Фео венцехвали руския генерал Валерий Герасимов, който оставал твърдо “на върха на командването”, въпреки слуховете за отсвирването му след метежа на частната армия на Пригожин.
Коментаторът подчертава, че генералът не бил сгрешил нито веднъж и отговарял решително на всеки украински натиск на Юг, инициирайки в същото време настъпателни действия в други райони. Като така пречел на Генералния щаб в Киев да осмисли добре концентрирането на войски в най-нуждаещите се части от фронта.
От друга страна дори многобройните удари с ракети “Storm Shadow” по логистичните бази в тила на руснаците и срещу стратегическите мостове в завзетите от тях територии, според Ди Фео, въобще не били поставили Москва в криза, армията є нямала провали и никак не чувствала недостиг на въоръжение и жива сила.
Очертаващата се безизходица на фронта в Украйна тревожи всички в Западна Европа. А из дипломатическите є среди се говори все по-често за примирие по корейски модел, тоест сегашната ситуация да бъде “замразена”.
Стъпка, която пък на практика ще признае руската окупация на огромните земи между Днепър и Азовско море. И за жалост би очертала финал на конфликта с жестоки кошмари за Киев, Варшава, Вилнюс, Вашингтон, Лондон и т. н.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук